PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 87--93
Tytuł artykułu

Tworzenie i funkcjonowanie doraźnych zespołów pracowniczych w przedsiębiorstwach : wyniki badań własnych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pod koniec lat osiemdziesiątych amerykański Departament ds. Pracy przeprowadził badania, mające na celu zidentyfikowanie podstawowych umiejętności pracowniczych, uważanych przez pracodawców za istotne i niezbędne w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Jedną z siedmiu najważniejszych kategorii była umiejętność pracy w grupie. Jest ona rozumiana jako zdolność do efektywnej pracy wykonawcy, będącego "elementem składowym" zespołu pracowniczego. Wiąże się z rozumieniem wagi wpływu własnych postaw i zachowań na innych ludzi oraz zależności występujących pomiędzy współpracującymi osobami. Równie interesujące są wyniki badań przeprowadzonych w Polsce w latach 1989-1997. Ich celem było wskazanie pojęć w zakresie zarządzania, których waga uległa największej zmianie w tym okresie. Pośród pięciu najważniejszych pojęć zyskujących na znaczeniu znalazł się termin "grupa robocza". Wskazuje to, jak twierdzą autorzy badania, na rosnące zainteresowanie "młodych Polaków rozpoczynających pracę zawodową w dziedzinie biznesu" nowymi koncepcjami zarządzania, bazującymi na pracy zespołowej, zwiększającymi zarazem poczucie osobistego bezpieczeństwa oraz gwarantującymi efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstw. Prawdziwe zatem wydaje się założenie, że poprzez tworzenie zespołów pracowniczych we wszystkich sferach działalności danej organizacji tworzy się podstawę, na której można budować strategię sukcesu organizacji. W ten sposób możliwe jest zwiększenie szans na przezwyciężenie własnych ograniczeń i osiągnięcie sukcesu na rynku. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
87--93
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
  • Ivancevich J.M., Lorenzi P., Skinner S.J., Management. Quality and Competitiveness, IRWIN, Burr Ridge, Boston-Sydney 1994.
  • Linowes R.G., Mroczkowski T., Nowak A.Z., Przemiany w interpretacji najważniejszych terminów związanych z zarządzaniem (na przykładzie badań wśród młodych polskich menedżerów), "Studia Europejskie" 1999, nr 4.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251939

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.