PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 114--120
Tytuł artykułu

Organizacja ucząca się - nowa koncepcja organizacji?

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W warunkach dynamicznego i złożonego otoczenia przetrwanie i rozwój organizacji uzależnione są od zdolności do szybkiego zaspokajania nowych potrzeb klientów oraz reagowania na oczekiwania znajdujących się w otoczeniu grup interesów. Nie dziwi więc, że problematyka uczenia się organizacji stała się jednym z najważniejszych i najczęściej poruszanych tematów w ostatnim okresie, a wzorzec organizacji uczącej się jest analizowany nie tylko przez teoretyków, ale również praktyków zarządzania. Znaczącą rolę w rozwoju wiedzy na temat uczących się organizacji przypisuje się P.M. Sengemu, którego przemyślenia sformułowane zostały w książce "Piąta dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się". Zaprezentował on pięć podstawowych dyscyplin - technik samodoskonalenia się organizacji, które szybko stały się wytyczną tworzenia organizacji przyszłości. O ile waga jego spostrzeżeń jest niezaprzeczalna, to możliwe jest postawienie pytania dotyczącego nowatorstwa sformułowanych przez niego propozycji. Czy organizacja ucząca się zasługuje mianowicie na miano nowej koncepcji? W artykule podjęto próbę wykazania, iż pięć podstawowych dyscyplin uczącej się organizacji jest elementem składowym Kościoła katolickiego. Dyscypliny te charakteryzują również działalność funkcjonującego w jego ramach zakonu jezuitów. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
114--120
Opis fizyczny
Twórcy
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
autor
  • Politechnika Wrocławska
  • Politechnika Wrocławska
Bibliografia
  • Collins J.C., Porras J.I., Wizjonerskie organizacje, SPM Project, Wrocław 2003.
  • Dessoy V., "Lernende Organisation" Mythos - Zauberwort - Perspektive, w: Kirche als lernende Organisation, Thomas-Morus-Akademie Bensberg, Bergisch Gladbach 2000.
  • Geiselhart H., Das Managementmodell der Jesuiten, Gabler, Wiesbaden 1997.
  • Hopej M., Kamiński R., Model zarządzania zakonem Jezuitów. Analogie do zarządzania przedsiębiorstwem, "Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa" 1999, nr 5.
  • Senge P.M., Piąta dyscyplina. Teoria i praktyka organizacji uczących się, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 1998.
  • Steinmann H., Schreyogg G., Zarządzanie, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251949

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.