PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 125--131
Tytuł artykułu

Outsourcing a potencjał pracowniczy przedsiębiorstwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Outsourcing jest współcześnie jedną z najpopularniejszych koncepcji zarządzania, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach krajów rozwiniętych, a także coraz częściej w Polsce. Sformułowana w tym artykule definicja outsourcingu (outside - resource using) oznacza, że jest to wydzielenie ze struktury organizacyjnej lub przekazanie na podstawie długookresowej umowy kontraktowej określonych funkcji i odpowiedzialności zarządczej do dyspozycji zewnętrznej jednostki organizacyjnej i nawiązanie z nią partnerskich relacji w celu podniesienia efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przedstawiona definicja podkreśla istnienie dwóch fundamentalnych elementów, składających się na outsourcing, które stanowią jednocześnie dwa etapy niniejszej koncepcji. Pierwszy z nich dotyczy samego wydzielenia określonego obszaru ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Ma on charakter wewnętrznej zmiany organizacyjnej. Drugi element związany jest z nawiązaniem oraz zarządzaniem długookresową partnerską współpracą z organizacją zewnętrzną. Biorąc pod uwagę efektywność outsouringu, należy zaznaczyć, że jest on kompleksową koncepcją podnoszenia skuteczności funkcjonowania przedsiębiorstwa w wielu obszarach. Nie można ograniczać omawianej metody wyłącznie do kwestii redukcji kosztów, chociaż jest to bardzo istotny element, stanowiący jedną z głównych przyczyn decyzji outsourcingowych, ale należy podkreślić, że obejmuje ona obok aspektów ekonomicznych, strategiczno-organizacyjnych i rynkowych również pracownicze. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
125--131
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Barlik E., Zatrudniać pracowników czy firmy, "Rzeczpospolita" z 10.09.1997.
  • Czerska M., Kadrowe czynniki sukcesu firmy - wyniki badań, w: Strategie wzrostu produktywności firmy, red. A. Stabryła, Wyd. AE w Krakowie.
  • Embleton P.R., Wright P.C., A Practical Guide to Successful Outsourcing, "Empowerment in Organizations", vol. 6, 1998, no. 3.
  • Gay Ch.L., Essinger J., Outsourcing strategiczny, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2000.
  • Osłabienie oporów przeciw zmianom, "Zarządzanie na Świecie" 1998, nr 3.
  • Pańkowska M., Wybrane problemy zarządzania zasobami pracy w szczupłych organizacjach, w: Firma na rynku pracy, Warszawa 1999.
  • Stankiewicz J., Komunikowanie się w organizacji, Wyd. Astrum, Wrocław 1999.
  • Thierry D., Sauret Ch., Monod N., Zatrudnienie i kompetencje w przedsiębiorstwie w procesach zmian, Poltext, Warszawa 1994.
  • Zimniewicz K., Społeczne skutki nowych koncepcji zarządzania, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2000.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251953

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.