PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 160--165
Tytuł artykułu

Rachunek kosztów w zarządzaniu bankiem

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Współczesne warunki gospodarowania, które charakteryzują szybkie zmiany otoczenia oraz coraz większa konkurencja, zmuszają przedsiębiorstwa i banki do poszukiwania skuteczniejszych instrumentów zarządzania. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie instrumenty, które dostarczyłyby odpowiednich informacji do podejmowania efektywnych i bezpiecznych dla dalszego ich funkcjonowania decyzji. Bardzo ważną rolę wśród tych instrumentów odgrywa rachunek kosztów. Rachunek kosztów najczęściej określa się jako ogół czynności zmierzających do ustalenia i zinterpretowania w różnych przekrojach, wyrażonej w pieniądzu, wysokości nakładów dokonanych w banku (jednostce organizacyjnej) w określonym czasie i z określonym przeznaczeniem. Zatem dostarcza on informacji o kosztach, będących efektem przebiegających w banku procesów. Dla celów zarządzania współczesnym bankiem nie jest wystarczająca informacja o wielkości kosztów poniesionych w oddziale, pionie czy departamencie. Efektywne zarządzanie wymaga dokładniejszych informacji, również o kształtowaniu kosztów i przychodów pod wpływem zmian rynkowych i zmian stopnia wykorzystania zdolności usługowych. Są one bankom potrzebne m.in. do ustalania rentowności usług, produktów, klientów, kanałów dystrybucji, poprawy efektywności procesów i reorganizacji banku, ustalania polityki cenowej, a także podejmowania decyzji inwestycyjnych. Takich informacji może dostarczyć tylko odpowiednio skonstruowany rachunek kosztów. Właściwe rozliczenie kosztów i przychodów banku decyduje o trafności decyzji podejmowanych na podstawie rachunku kosztów oraz dostarcza wiarygodnych danych o kosztach świadczonych usług, obsługiwanych klientów, wykorzystywanych kanałów dystrybucji usług. Zatem bardzo ważne staje się dobranie efektywnych metod alokacji kosztów i przychodów na ośrodki odpowiedzialności oraz zgodność jednostek obrachunkowych z zakresem odpowiedzialności. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
160--165
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Dobija M., Rachunkowość zarządcza, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994.
  • Grabczan W., Rachunkowość menedżerska w zarządzaniu bankiem, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce, Warszawa 1996.
  • Iwanicz-Drozdowska M., Metody oceny działalności banku, Poltext, Warszawa 1999.
  • Kaplan R., Cooper R., Zarządzanie kosztami i efektywnością, Dom Wydawniczy ABC, Kraków 2000.
  • Kulińska-Sadłocha E., Controlling w banku, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003.
  • Management-Accounting im Dienstleistungsbereich, red. R. Fickert, C. Meyer, Verlag Paul Haupt, Bern-Stuttgart-Wien 1995.
  • Marcinkowska M., Rachunek kosztów działań w instytucjach finansowych, "Bank i Kredyt" 1999, nr 1-2, "Bankowe ABC" nr 49.
  • Matuszkiewicz J., Rachunek kosztów, Finans-servis, Warszawa 1999.
  • Rachunkowość zarządcza, red. T. Kiziukiewicz, Expert, Wrocław 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251963

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.