PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 178--183
Tytuł artykułu

Public relations jako narzędzie kreowania wizerunku organizacji

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dla większości organizacji funkcjonujących we współczesny świecie oczywiste jest, że przewagę konkurencyjną w dużej mierze kształtują już nie produkty czy technologie, ale zasoby niematerialne, takie jak: wiedza, kompetencje menedżerskie, kompetencje psychologiczne oraz wizerunek danej organizacji. Dlatego pytaniem, jakie zadają sobie menedżerowie, nie jest już problem, czy przeznaczać środki na kreowanie wizerunku, ale jak, w sposób planowy i metodyczny, prowadzić do powstawania pozytywnego wizerunku i w jaki sposób go podtrzymywać. Jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, aby uchronić organizację przed utratą reputacji? Wszelkie działania podejmowane przez organizację przyczyniają się w mniejszym lub większym stopniu do powstawania obrazu tejże w świadomości różnej publiczności. Styl kierowania, jakość komunikowania się w organizacji, tworzą obraz organizacji jako pracodawcy wśród pracowników. Polityka rynkowa danego przedsiębiorstwa jest podstawą do tworzenia rynkowego image organizacji, zaś zaangażowanie organizacji w rozwiązanie konkretnego problemu społeczności lokalnej staje się podstawą do stworzenia wizerunku społeczno-politycznego. Skuteczność organizacji nie ogranicza się już do doskonałości jej wnętrza. Coraz więcej możliwości rozwoju firmy tkwi w jej otoczeniu. Od działań organizacji w znacznym stopniu zależy, czy otoczenie będzie jej przyjazne czy wrogie. Pojawia się łańcuch relacji między firmą a otoczeniem. Mniej bądź bardziej świadomie relacje te kształtowane są przez kierownictwo i pracowników firmy. Teoria i polityka wizerunku firmy nabierają coraz większego znaczenia. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu liczby uczestników rynku i zaostrzającej się między nimi rywalizacji. Zwiększa się też rola kierownictwa wysokiego szczebla w kształtowaniu tożsamości i wizerunku firmy. Dzieje się tak m.in. dlatego, że rośnie poziom wzajemnego oddziaływania między pracownikami firmy, dostawcami, klientami i innymi osobami z zewnątrz firmy. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
178--183
Opis fizyczny
Twórcy
 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Bibliografia
 • Adam J.H., Longman Dictionary of Business English, Longman York Press, New York 1989.
 • Berekoven L., Erfolgreiches Einzelhandelsmarketing, Verlag C.H. Beck, Munchen 1990, cyt. za: I. Witczak, Istota i strategia wizerunku firmy, "Handel Wewnętrzny", listopad-grudzień 1998.
 • Biernat J., Metody zarządzania przestrzenią zewnętrzną organizacji, w: Zarządzanie przedsiębiorstwem przyszłości. Koncepcje, modele, metody, red. K. Perechuda, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 2000.
 • Biernat J., Zarządzanie przestrzenią organizacji, "Przegląd Organizacji" 2001, nr 2.
 • Cutlip S., Center A., Effective Public Relations, Englewood Cliffs, 1987.
 • Kotler Ph., Marketing. Analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola, Gebethner & Ska, Warszawa 1994.
 • Kroeber-Riel W., Konsumentemerhalten, Verlag Vahlen, Munchen 1992, cyt. za: I. Witczak, Istota i strategia wizerunku firmy, "Handel Wewnętrzny", listopad-grudzień 1998.
 • Lesly P. (red.), Lesly's Handbook of Public Relations and Communications, ed. 4, AMACOM, Probus Publishing Company, 1991.
 • Newsom D., Scott A., Vanslyke T.J., This is Public Relations. The Realities of Public Relations, ed. 2, Wadssworth, Belmont CA 1989.
 • Rozwadowska B., Public relations. Teoria. Praktyka. Perspektywy, Wyd. Studio EMKA, Warszawa 2002.
 • Sztucki T., Promocja. Sztuka pozyskiwania nabywców, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1995.
 • Tkaczyk J., Rachwalska J., Wszystko jest obrazem... Kształtowanie wizerunku przedsiębiorstwa, "Marketing i Rynek" 1997, nr 5.
 • Wójcik K., Public relations od A do Z, t. I, Agencja Wydawnicza Placet, Warszawa 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251969

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.