PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 184--189
Tytuł artykułu

Ekonomiczna macierz powiązań informacyjnych w praktyce zarządzania

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wiarygodność danych, na podstawie których prognozuje się wykazaną w budżecie biznesplanu sprzedaż oraz zysk, można zweryfikować - zdaniem autora - za pomocą dźwigni operacyjnej, a następnie sfalsyfikować za pomocą translacji SigisMundta, przedstawiając budżet przedsięwzięcia gospodarczego jako obiekt numeryczny. Wówczas zachowanie takiego obiektu - wzajemne powiązania pomiędzy zmiennymi w rachunku wyników pro forma i rachunku strumieni przepływów pieniężnych (cash flow) pro forma - daje się opisać za pomocą prostych równań matematycznych. Pozwala to zapobiec manipulacji analitycznymi zależnościami oraz wartościami liczbowymi zmiennych, weryfikując wiarygodność informacji o analizowanym zjawisku. W ten sposób można "uprościć" rzeczywistość i umożliwić pełniejsze poznanie złożonych procesów, definiujących wzajemne powiązania między zmiennymi zarówno w ujęciu horyzontalnym, jak i wertykalnym, opisanych za pomocą różnych zestawień, np. w postaci tabel lub kalkulacji. Numeryczna postać przedsięwzięcia gospodarczego umożliwia definiowanie procesu powiązań informacyjnych, interesujących menedżera zjawisk gospodarczych. Pozwala wskazać miejsca, w których dane są powodem, że informacja jest niezgodna z oczekiwaną oraz wskazać przyczynę istniejącej niezgodności. Tym samym pozwala szybciej przedefiniować funkcję celu, precyzyjniej definiując np. przyszły zysk. Poza tym wymusza ona lepsze zrozumienie procesów gospodarczych, przez co przyczynia się do poszerzenia wiedzy menedżerów o przyszłych zdarzeniach. Weryfikuje także prawdziwość danych przekazywanych na wektor wejścia do formuły dowolnego systemu zdefiniowanego za jej pomocą - poprawia w ten sposób zaufanie do otrzymanej informacji. Zapis przedsięwzięcia gospodarczego w postaci obiektu matematycznego należy traktować z jednej strony jako praktyczną autonomiczną konstrukcję myślową, z drugiej jako kompatybilny podsystem dla istniejących metod, które wspomaga. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
184--189
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Morska w Gdyni
Bibliografia
  • Dębniewska M., Tkaczuk M., Finanse przedsiębiorstwa w przykładach i zadaniach, SQL, Olsztyn 2000.
  • Ekonomika i zarządzanie małą firmą, red. B. Piasecki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
  • Komorowski J., Planowanie finansowe w przedsiębiorstwie, ODDK, Gdańsk 2001.
  • Mietlewski Z., Metodyka analizy i oceny danych w budżetach przedsięwzięć gospodarczych, Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ, Warszawa 2003.
  • Terebucha E., Systemy informacji ekonomicznej w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 1982.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251971

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.