PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 207--212
Tytuł artykułu

Koncepcja kontraktu pracowniczego w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ludzie zatrudnieni w przedsiębiorstwie mają zdolność wytwarzania nowych wartości i z tego punktu widzenia i pod tym warunkiem są zasobami ekonomicznymi czy wręcz zasługują na to miano. Rezygnacja z tego określenia oddala nas od rozumienia ekonomicznego sensu istnienia firm i roli, jaką w tym sensie odgrywa czynnik ludzki. Fakt, że ludzie są zasobem specyficznym - którego obecność w przedsiębiorstwie nadaje jego funkcjonowaniu wymiary pozaekonomiczne: psychologiczny, społeczny, polityczny i etyczny - winien nakazywać nam analizę całej złożoności tej wielowymiarowej obecności człowieka w przedsiębiorstwie, a nie ucieczkę od tej złożoności w dziedzinę humanistycznych iluzji, zaniedbujących ekonomiczny sens istnienia przedsiębiorstwa i pracy ludzkiej. Punktem wyjścia dalszych rozważań jest więc uznanie adekwatności pojęcia ZZL do opisu i wyjaśniania praktyki zarządzania ludźmi w organizacji, natomiast ich celem będzie analiza specyfiki zasobów ludzkich oraz propozycja pewnej - jak się wydaje - oryginalnej koncepcji kontraktu pracowniczego, jako schematu analitycznego, pomocnego w teoretycznej interpretacji zjawisk i procesów zachodzących w praktyce współczesnego ZZL. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
207--212
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Bibliografia
  • Lazari-Pawłowska I., Etyka Gandhiego, PWN, Warszawa 1970.
  • Roehling M.V., The Origin and Early Development of Psychological Contract Construct, "Journal of Managet History" vol. 3, 1997, no. 2.
  • Rousseau D.M., Psychological Contracts in Organizations. Uderstanding Written and Non-written Agreements, Sage, Thousand Oaks 1995.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251979

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.