PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 213--218
Tytuł artykułu

Reprodukcja struktur w organizacji fraktalnej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z podstawowych założeń współczesnych koncepcji i modeli zarządzania jest problem odtwarzania struktur organizacyjnych i systemów zarządzania. Tego typu reprodukcja powinna być immanentnie zakodowana w "mózgu" organizacji. Jednocześnie nie powinna ona mieć charakteru automatycznego powielania wszystkich elementów i cech dotychczasowej organizacji. Jest to niemożliwe w warunkach turbulentnego otoczenia, gdzie wśród wielu zdarzeń i procesów ma miejsce "wrzenie" organizacji "drgających". Kolejnym problemem jest określenie "treści" reprodukcji organizacyjnej. Generalnie można przyjąć, że na rynku przetrwają organizacje posiadające wkomponowane umiejętności powielania struktur poznawczych oraz mechanizmy odtwarzania i kreowania wiedzy. Wynika to z faktu przekształcania się współczesnych organizacji gospodarczych w przedsiębiorstwa, fabryki i świątynie wiedzy. Wiedza organizacyjna staje się więc centrum integracyjnym w koncepcjach organizacji fraktalnej, wirtualnej, samorekonstruującej się, inteligentnej i in. Umożliwia ona utrzymywanie dynamicznego procesu dostosowywania między firmą a otoczeniem. W sensie podmiotowym nośnikami reprodukcyjnymi są pracownicy i agenci wiedzy. Odejście z przedsiębiorstwa aktorów organizacyjnych, posiadających kluczowe kompetencje, powoduje automatycznie utratę umiejętności samopowielania i dyfuzji wiedzy organizacyjnej. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
213--218
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Huch B., Eine zielgerichtete Steuerung des Unternehmens, "Blick durch die Wirtschaft" z 21.01.1992.
  • Warnecke H.-J., Rewolucja kultury przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo fraktalne, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171251983

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.