PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 275--282
Tytuł artykułu

Istota jakości zarządzania oraz wskaźniki jej oceny

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
We współczesnym świecie zmieniają się uwarunkowania towarzyszące funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Nieuchronność globalizacji, rewolucja technologiczna, dynamiczny rozwój rynku kapitałowego oraz powstanie przedsiębiorstw sieciowych i organizacji wirtualnych, zmieniające się reguły konkurowania oraz otoczenie, które cechuje się wysokim stopniem zmienności, powodują uruchomienie wielu przedsięwzięć adaptacyjnych, aby przedsiębiorstwo mogło przetrwać i rozwijać się. W związku z tym wzrasta znaczenie stosowania prawidłowych metod i instrumentów kierowania przedsiębiorstwami. W zarządzaniu coraz silniej uwypuklają się pojęcia jakości, skuteczności, niezawodności zarządzania oraz czynniki je determinujące. W Polsce również można zaobserwować ten trend, np. w postaci poprawy organizacji pracy, technicznego wyposażenia stanowisk, zmiany stylu zarządzania, wykorzystywania nowych technik i metod zarządzania. Zauważalne są też coraz wyższe wymagania stawiane pracownikom, które wiążą się m.in. z większą odpowiedzialnością i samodzielnością. Według A. Sajkiewicz postępowe koncepcje i metody mogą być pomocne w doskonaleniu pracy kierowniczej w organizacjach oraz w przybliżeniu jakości zarządzania w Polsce do standardów europejskich. Jakość metod i narzędzi stosowanych przez kierowników przesądza o skuteczności decyzji istotnych dla pozycji firm na rynkach oraz dla atmosfery wśród pracowników. Z tego względu poszukuje się współcześnie miar skuteczności zarządzania organizacją w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych. Celem artykułu jest przedstawienie istoty jakości zarządzania, tradycyjnych i nowoczesnych wskaźników oceny jakości zarządzania oraz miar skuteczności zarządzania organizacją. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
275--282
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Bielski M., Podstawy teorii organizacji i zarządzania, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002.
  • Kasewicz S., Klasyfikacja wskaźników oceny zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem, "Organizacja i Kierowanie" 1999, nr 3.
  • Lisiecki M., Wiedzieć, umieć, chcieć, móc, nadążać - a może także i wyprzedzać?
  • Majchrzak J., Zimniewicz K., W kierunku zarządzania paradoksami, w: Materiały konferencyjne: Instrumenty zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie, AE w Poznaniu, Poznań 1997.
  • Neścior A., Bieguny pojęcia jakości - Arystoteles i ujęcie procesowe, "Problemy Jakości" 2000, nr 3.
  • Polak W., Wpływ inwestycji zagranicznych na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w: Materiały konferencyjne: Instrumenty zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie, Poznań 2000.
  • Sajkiewicz A., Jakość zarządzania przedsiębiorstwem, SGH, Warszawa 1999.
  • Wasilewski L., W pułapkach definicji, "Problemy Jakości" 1998, nr 1.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171252007

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.