PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 308--313
Tytuł artykułu

Formalne i nieformalne procesy uczenia się w organizacji

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W miarę wzrastania popularności zarządzania wiedzą coraz większego znaczenia nabierają procesy uczenia się. Uczenie się jest z reguły rozumiane potocznie. W celu uściślenia terminu "uczenie się" najlepiej jednak odwołać się do psychologii, ponieważ uczenie się związane jest z konstrukcją psychiczną człowieka. Najogólniej więc można mówić o dwóch znaczeniach terminu "uczenie się". Pierwsze, potoczne, dotyczy czynności wykonywanej w celu przyswojenia sobie czegoś. Psychologia z kolei wyjaśnia uczenie jako proces zachodzący w układzie nerwowym. Jego efektem są zmiany w zachowaniu, które powstały w wyniku indywidualnego doświadczenia i mają charakter względnie trwały. Uczenie się to nabywanie doświadczeń, wyrażające się w modyfikacji zachowań. Pierwsze znaczenie uczenia się wskazuje na czynność uczenia się, abstrahując od efektu procesu, drugie zaś koncentruje się na efekcie. Celem prezentowanego opracowania jest przedstawienie procesów uczenia w dwóch różnych przekrojach. Pierwszym z nich jest formalna i nieformalna płaszczyzna uczenia się. Drugi z kolei dotyczy uczenia się na poziomie jednostek i organizacji jako całości. W dalszej kolejności podjęto próbę zidentyfikowania potencjalnych, pozytywnych i negatywnych skutków uczenia się w układach formalnych i nieformalnych z perspektywy jednostki i z perspektywy organizacji. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
308--313
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Bielski M., Formalna i rzeczywista struktura organizacyjna, PWE, Warszawa 1973.
  • Ross G., Ross J., Dragonetti N.C., Edvinsson L., Intellectual Capital, MacMillan Business, London 1997.
  • Włodarski Z., Psychologiczne prawidłowości uczenia się i nauczania, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1974.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171252041

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.