PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 36 | 347--356
Tytuł artykułu

Wybrane metody oceny zagrożenia konkurencyjności przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W dużym skrócie ujmując, istotą działań każdego przedsiębiorstwa jest sprostanie oczekiwaniom otoczenia, a w szczególności klientów. Orientacja na klientów stanowi podstawowy kanon zarządzania w warunkach gospodarki rynkowej. Kluczowym zadaniem zarządzających przedsiębiorstwem staje się budowanie, utrwalanie i rozwój konkurencyjności, dzięki której może ono sobie radzić z zagrożeniami, zarówno poprzez monitorowanie, przewidywanie i ich antycypowanie, jak i poprzez bezpośrednie pokonywanie trudności, lepiej aniżeli czynią to konkurenci. Konkurencyjność przedsiębiorstwa jest determinantem jego zachowań na rynku, w szczególności względem klientów i konkurentów. Przedsiębiorstwo może zasadniczo rozważyć i realizować alternatywne działania w zależności od konkurencyjności i sytuacji w otoczeniu - podjąć wyzwania konkurentów w walce o klienta bądź z nich zrezygnować. Trafność decyzji dotyczących najkorzystniejszego dla przedsiębiorstwa sposobu działania w przyszłości istotnie zależy od wiedzy o otoczeniu i wnętrzu przedsiębiorstwa - stąd szczególna rola systemów informacyjnych zarządzania, a zwłaszcza strategicznego systemu informacyjnego. Dysponowanie informacjami o aktualnych i przyszłych zagrożeniach, a także tych, które dotąd nie ujawniły się w formie słabych sygnałów, jest podstawą do zarządzania konkurencyjnością przedsiębiorstwa w złożonych warunkach ciągle zmieniającego się otoczenia. W kontekście przedstawionych przesłanek podjęcia tematu kluczowymi dla opracowania zagadnieniami są: konkurencyjność przedsiębiorstwa jak determinanta jego rozwoju, proces monitorowania zjawisk, zdarzeń, procesów mogących istotnie wpłynąć na ten rozwój oraz działania antycypujące zagrożenia. Względy formalne sprawiają, że kwestie zostaną przedstawione w skrócie, ograniczającym konieczne odniesienia literaturowe i polemiki. W opracowaniu przyjęto założenia teoriopoznawcze i metodologiczne a priori, co pozwala skupić uwagę na podstawowych kwestiach wynikających z jego celu. W literaturze z zakresu zarządzania strategicznego znaleźć można podstawowe metody i techniki diagnozy zagrożeń i szans rozwoju przedsiębiorstwa, znakomicie sprawdzone praktycznie i w znaczącym zakresie dopracowane metodologicznie. Celem opracowania jest przedstawienie mniej popularnych metod, które mogą mieć zastosowanie do ujawniania zagrożeń w rozwoju przedsiębiorstwa, a zatem także ich antycypowania bądź pokonywania. Należą do nich metody E. Altmana i R. Simmonsa, które wykorzystują wiedzę o czynnikach determinujących konkurencyjność przedsiębiorstwa do poszukiwania przyszłych zagrożeń w jego rozwoju. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
347--356
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Altman E., Financial Ratios, Discriminant Analysis and the Prediction of Corporaty Bankrupty, "Journal of Finance" 1968, no. 4, cyt. za: S. Slatter, Corporate Recovery. A Guide to Turnaround Management, Penguin Business, London 1984.
  • Simmons R., How Risk Is Your Company, "Harvard Business Review" May-June 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171252053

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.