PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 34 | 160--182
Tytuł artykułu

Możliwości zastosowania narzędzi marketingu w gminie : w kontekście wyników badań w gminach regionu wielkopolskiego

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W związku z wciąż pojawiającymi się nowymi możliwościami aplikacji koncepcji marketingu zauważyć można rozszerzanie i pogłębianie zakresu pojęcia marketingu i wykorzystania jego instrumentów na coraz to nowe obszary, w tym przede wszystkim na sferę niekomercyjną. Jednym z przejawów tego procesu jest coraz powszechniejsza orientacja rynkowa regionów. Przez pojęcie regionu najczęściej rozumie się zespół przylegających do siebie obszarów (jednostek elementarnych przestrzeni geograficznej), posiadających - pod względem pewnych kryteriów - możliwie wiele cech wspólnych i wykazujących możliwie wiele różnic w stosunku do obszarów otaczających. W artykule przyjmuje się szeroką interpretację pojęcia "region", którym może być obszar o atrybutach regionu administracyjnego, społeczno-gospodarczego lub przyrodniczego różnej skali. W tym zatem znaczeniu przez region rozumie się zarówno jednostkę podziału administracyjnego (gmina, powiat, województwo), jak i pewne układy regionalne (np. związki miast, euroregiony, krainy geograficzne), przy założeniu ich podmiotowości, warunkującej możliwość wykorzystania działań marketingowych w regionie. Rozszerzona interpretacja produktu pozwala bowiem traktować "miejsce" jako specyficzny przedmiot transakcji wymiennej między dwiema jej stronami, w tym przypadku instytucją administracji terytorialnej a różnorodnymi grupami osób oraz instytucji. Celem artykułu jest prezentacja wyników badań, przedstawiających stan wykorzystania marketingu i jego narzędzi w regionie Wielkopolski oraz zidentyfikowanie pojawiających się możliwości i tendencji w tym zakresie. W praktyce bowiem obserwuje się coraz większe zainteresowanie i szersze stosowanie koncepcji marketingu w jednostkach przestrzennych. Od podejścia instrumentalnego, przejawiającego się w pojedynczych działaniach promocyjnych, poprzez wzrost świadomości konieczności wykorzystywania instrumentów marketingu w przestrzeni, zauważyć można powolne przechodzenie do traktowania marketingu jako koncepcji zarządzania regionem. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
160--182
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
 • Czajkowska A., Słona promocja Wrocławia, "Gazeta Wyborcza" z 1.06.2000.
 • Domański T., Strategiczne planowanie rozwoju gospodarczego gminy, Agencja Rozwoju Komunalnego, Łódź 2000.
 • Klage J.P., Corporate Identify im Kreditwesen, Deutscher Universitat Verlag, Wiesbaden 1991.
 • Kledzik M., Ile kosztuje Francja? "Businessman Magazine" 1999, nr 2.
 • Komorowski J., Konkurencja, promocja, marketing, "Miasto" 2000, nr 2.
 • Markowski T., Miasto jako produkt - wybrane aspekty marketingu miasta, w: Marketing terytorialny. Strategiczne wyzwania dla miast i regionów, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1997.
 • Markowski T., Zarządzanie rozwojem miast, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
 • Mejssner M., Gminy w sieci, "Gazeta Samorządu i Administracji" 2000, nr 10/11.
 • Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego, Poznań 2000.
 • Szromnik A., Marketing komunalny. Rynkowa koncepcja zarządzania gminą, "Samorząd Terytorialny" 1996, nr 3.
 • Szromnik A., Marketing terytorialny - geneza, rynki docelowe i podmioty oddziaływania, w: Marketing terytorialny. Strategiczne wyzwania dla miast i regionów, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 1997.
 • Szulce H., Florek M., Promocja województwa w kraju i za granicą - Raport finalny, w: Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego, Poznań 2000.
 • Ważniejsze dane o powiatach i gminach województwa wielkopolskiego 2001, Urząd Statystyczny w Poznaniu, Poznań 2001.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171252769

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.