PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Problemy współczesnej ekonomii. Księga jubileuszowa poświęcona prof. zw. dr hab. Dorocie Kotlorz | 89--98
Tytuł artykułu

Kilka uwag terminologicznych, klasyfikacyjnych i metodologicznych dotyczących ekonomicznych badań nad migracją i zatrudnieniem za granicą

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jednym z podstawowych problemów związanych z badaniami nad migracją i zatrudnieniem za granicą (migracją zarobkową) są zróżnicowania interpretacyjne dotyczące wielu stosowanych podstawowych pojęć i wskaźników. Brak powszechnie akceptowalnych (a jednocześnie możliwych do zastosowania w empirii) definicji migracji, zwłaszcza zaś migracji zarobkowych, wynika w dużej mierze z braku rzetelnych danych na ten temat dostarczanych przez statystykę publiczną. Zmusza to badaczy nie tylko do samodzielnego gromadzenia danych, ale i do dokonywania ustaleń definicyjnych i proponowania odpowiednich klasyfikacji we własnym zakresie. Rozbieżność w ujęciach i podziałach migracji w poszczególnych prowadzonych przez różnych badaczy badaniach empirycznych jest w wielu przypadkach przyczyną niemożności zagregowania bogatej, lecz niejednorodnej, wiedzy na ten temat. Odnosi się to chociażby do trudności zbilansowania wiedzy na temat najnowszej migracji, zebranej w prowadzonych na różny sposób badaniach regionalnych i branżowych. Celem niniejszego opracowania jest zaproponowanie pewnych definicji i kategoryzacji, które mogą być - zdaniem autora - szerzej wykorzystane do badań nad migracjami i zatrudnieniem za granicą. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
  • Jończy R.: Migracje zagraniczne z obszarów wiejskich województwa opolskiego po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Wybrane aspekty ekonomiczne i demograficzne. Opole-Wrocław 2010.
  • Jończy R.: Migracje zarobkowe ludności autochtonicznej z województwa opolskiego.. Opole 2003.
  • Okólski M.: Statystyka imigracji w Polsce. Warunki poprawności, ocena stanu obecnego, propozycje nowych rozwiązań. Ośrodek Badań nad Migracjami ISS UW Seria "Prace Migracyjne" nr 2, Warszawa 1997.
  • Encyklopedia PWN. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999.
  • Zdrojewski E.Z.: Podstawy demografii. Koszalin 1995.
  • Skoczek M.: Migracje zarobkowe i ich rola w rozwoju lokalnym. Studia porównawcze Ameryka Łacińska i Europa. Working Papers IKR UW nr 13, Warszawa 1994.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171253965

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.