PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Problemy współczesnej ekonomii. Księga jubileuszowa poświęcona prof. zw. dr hab. Dorocie Kotlorz | 127--134
Tytuł artykułu

Wzrost gospodarczy i problemy współczesnej gospodarki w układzie regionalnym i globalnym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wzrost gospodarczy, pojęcie magiczne, hipnotyzujące ekonomistów od wielu dziesiątków lat, budziło w dziejach nadzieję, że teorie z wypracowanymi w nich modelami wyjaśnią istotę tego pojęcia, doprowadzając jednocześnie poprzez jego tezy do ekonomicznego błogostanu umożliwiającego "spokojne" trwanie gospodarki, z jej przechodzeniem od stanu do stanu bez żadnych perturbacji. Wszystko po to, by ludzkość mogła spokojnie egzystować, czerpiąc z takiego układu wyłącznie korzyści i zadowalając się wypracowanymi efektami wzrostu gospodarczego. Modele te nie uwzględniały, gdyż nie mogły, wszystkich uwikłań, w tym głównie wynikających z mentalności człowieka i jego ukrytych i zmiennych zachowań, niedających się przewidzieć i formalnie zdefiniować. Behawioryzm ludzkości jest, pomimo znanych głównych potrzeb człowieka, czymś nieodgadnionym.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Mandelbrot B., Hudson L.: The Misbehavior of markets. A fractal view of rise, ruin and reward. Profile Books. London 2004.
  • Tversky A., Kahneman D.: Prospect Theory: an analyze of decision making under risk. "Econometrica" 1979. No. 47.
  • Grauwe P. de, Grimaldi M.: Bubbles and crashes in a behavioral finance mode. CESifoWorking Papers Series No. 1194, May 2000, http://ssrn.com/abstract:=553961
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171253975

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.