PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 80 Koniunktura gospodarcza - 20 lat doświadczeń Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH | 181--197
Tytuł artykułu

Bariery działalności przedsiębiorstw w Polsce w świetle badań koniunktury gospodarczej prowadzonych przez GUS

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W referacie przedstawiono wyniki badań koniunktury gospodarczej prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w części dotyczącej barier sygnalizowanych przez przedsiębiorców zajmujących się działalnością z zakresu przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu i pozostałych usług. Dla potrzeb analiz, na podstawie zgromadzonych danych jednostkowych wyodrębniono cztery grupy przedsiębiorstw: te, które w okresie objętym badaniami nie napotykały na żadne bariery przy prowadzeniu działalności, te, które napotykały tylko na bariery typu popytowego lub wyłącznie na bariery typu podażowego oraz te jednostki, które wskazywały na jednoczesne występowanie barier obu rodzajów. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że różnego typu bariery istotnie ograniczają możliwość swobodnego prowadzenia działalności przez polskie przedsiębiorstwa, a odsetek jednostek, które nie zgłaszały barier nie przekraczał w najlepszych okresach kilkunastu procent (w marcu 2007 r. najwyższy udział takich jednostek odnotowano w usługach, najniższy - w handlu). Intensywność odczuwania poszczególnych barier jest różna w poszczególnych działach gospodarki, zmienia się też w czasie. W ostatnich kilku latach odnotowuje się spadek natężenia odczuwania barier typu popytowego, przy jednoczesnym wzroście natężenia barier typu podażowego. Zjawisko to obserwowane jest z największą siłą w budownictwie i przemyśle. Spośród barier typu podażowego coraz bardziej znaczący staje się brak wykwalifikowanych pracowników, odczuwany na największą skalę w budownictwie. (abstrakt oryginalny)
Bibliografia
  • GUS[2006]. Warunki powstawania i działania oraz perspektywy rozwojowe polskich przedsiębiorstw powstałych w latach 2001-2004.
  • GUS[2007], Badania koniunktury w przemysle, budownictwie, handlu i usługach.
  • Komisja Europejska, The Joint Harmonised EU Programme of Business and Consumer Surveys.
  • Walkowska K., Zagożdzińska I.[1997], Analysis and Causes of Microeconomic disequlibria Based on Business Tendency Survey Results, Selested Papers submitted to the 23rd Ciret Conference 1997 in Helsinki, Studium 53.
  • Komisja Europejska [2007], Busienss and Consumer Survey, Time Series. http://ec.europa.eu/economy_finance/indicators/business_consumer_survey/bcs-series_en.htm.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171254309

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.