PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | 12 | nr 2 | 103--107
Tytuł artykułu

Czy nadszedł czas wielkich pytań?

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Has the Time Come for Essential Questions?
Języki publikacji
PL
Abstrakty
My żyjemy w takim spokoju, tak jakby miało być tak zawsze. To jest szalone zaniechanie. Nam nie wolno się łudzić, że tak zawsze będzie jak jest dzisiaj, bo to jest niezwykłe czym żyjemy. Musimy sięgać myślą jak najdalej i jak najgłębiej, aby mieć świadomość tego niezwykłego momentu w historii ludzkości, w jakim przyszło nam żyć. Za mało nas jest jeszcze ludzi wykształconych, żebyśmy zajmowali się międleniem błahych, banalnych problemów. Naprawdę czasy są takie, że wymagają wielkiego oddechu i to jest wspaniałe, trzeba to wykorzystać, żeby się nie okazało, że my jak mróweczki zadurzeni codziennością nie spostrzegliśmy jak przed nami lub nad nami przeleciał jakiś cykl historii, że cywilizacja się zmieniła, że przestaliśmy ją poznawać, rozumieć bośmy się jej nie przyglądali w trakcie tworzenia. (fragment tekstu)
EN
One thing we cannot do is failing to address the issue of 'what next'? Where are we heading? What are our objectives on the horizon of dreams and not short-term solutions? Where is mankind heading as a whole? It is you economists and managers I am aiming my questions at. I am incapable of finding a clear answer but I sincerely hope to discover it in your dissertations (going beyond your master, doctorate and habilitation theses).Thanks to the brilliant paradigm, our civilisation has made achievements which it tends to forget. Mankind today is living more comfortably than ever before. I want to raise a question if we are conscious of the fact that our privileges should be shared by all inhabitants of our planet.I wish to reflect on the good of a man -what does a human need to be fulfilled in all dimensions, not in the mere material one. How do we conceive of the future organization and identity of mankind? I asked school principals: Is it good to allow the sexes to become alike, to see women become masculine and men effeminate? Is the contrast of the sexes vital to the preservation of the human race? Does the tension resulting from the diversification matter? I do not intend to present my own intuitions; my wish would be finding some answers in humanities. Sadly, doctorate and habilitation theses tend to focus on marginal issues. Why does contemporary theology differ so considerably from what the contemporary world, contemporary physics or mathematics deal with on a regular basis? (original abstract)
Rocznik
Tom
12
Numer
Strony
103--107
Opis fizyczny
Twórcy
  • Studio Filmowe TOR, Warszawa
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171255413

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.