PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 136 Transformacja współczesnej gospodarki jako przedmiot badań | 129--138
Tytuł artykułu

Społeczno-ekonomiczny wymiar zmian wywoływanych realizacją programu TEN-T w Polsce

Warianty tytułu
Socio-economic Dimension of Changes Evoked by the Realization of the TEN-T Program in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozpatrując kwestie budowy, rozbudowy czy rozwoju infrastruktury transportowej, często najwięcej uwagi poświęca się sprawom formalnym lub też technicznym, takim jak obrót dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na rozszerzenie siatki transportowej czy też badanie bezpośredniego wpływu danej inwestycji transportowej na najbliższe otoczenie, rozumiejąc pod tym terminem środowisko, florę i faunę. Nie da się zaprzeczyć, iż są to sprawy najwyższej wagi, umożliwiające rozwój infrastruktury, a także dbające o korzystne wpisanie tych inwestycji w istniejące otoczenie, zarówno to tworzone od podstaw przez człowieka, jak i to przez niego w danym obszarze zastane. Wydaje się jednak, iż warto przyjrzeć się także, jaki wpływ wywierają realizowane inwestycje infrastrukturalne na ludzi mieszkających w jego bezpośrednim otoczeniu, będących potencjalnymi użytkownikami planowanych działań. Najczęściej przyjmuje się po prostu, iż wpływ ten będzie pozytywny, nie poświęcając już zbyt wiele czasu na próbę dookreślenia, w jaki sposób planowana inwestycja ma lub może zmieniać sposób życia mieszkających w jej sąsiedztwie ludzi. Niniejszy tekst podejmuje próbę uszczegółowienia tego założenia, które koncentrując się na społeczno-ekonomicznym wymiarze wpływu, jaki inwestycje w infrastrukturę transportową mają na mieszkańców regionów scalanych siatką połączeń TEN-T.(fragment tekstu)
EN
Since the time the investments in infrastructure are realized in Poland within the common transport policy, the changes in this area of Polish economy have been profound. The TEN-T program defines the investments, determining priorities among chosen roads and routes. nonetheless, the changes within transport infrastructure do not leave other economy branches unchanged. On the contrary, they boost the development of the areas they are implemented. The hereby article tries to define and to present the type and the dimension of changes created under the influence of the changing transport conditions in Poland (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Brzeziński K.: Dojazdy do pracy Polaków a ich zadowolenie z życia. "Studencki Przegląd Ekonomiczno-Społeczny" 2011.
  • Dyr T.: Strategia rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. "TTS" 2012, nr 1-2.
  • Portal europejskich aktów prawnych eur-lex.europa.eu/pl/treaties/dat/11986U/word/ 11986U.doc
  • Szczegółowy opis projektów: Program Infrastruktura i Środowisko. www.pois.gov.pl/ Dokumenty/Lists/.../SzOP_POIiS_v_3_2_30909.pdf
  • Victorian Competition and Efficiency Commission. www.vcec.vic.gov.au
  • Wskaźniki zrównoważonego rozwoju Polski. Główny Urząd Statystyczny, Urząd Statystyczny w Katowicach, Katowice 2011
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171255891

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.