PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Metody matematyczne, ekonometryczne i komputerowe w finansach i ubezpieczeniach 2010 | 69--90
Tytuł artykułu

Opracowanie automatycznego systemu transakcyjnego na podstawie syntezy logiki rozmytej i teorii Dempstera-Shafera z uwzględnieniem dwóch źródeł świadectw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Opracowany system inwestycyjny uwzględniający syntezę logiki rozmytej i teorii Dempstera-Shafera uwzględnia jednocześnie informacje o danych historycznych (dane o zrealizowanych transakcjach) oraz o zmianach w strukturach niezrealizowanych ofert kupna i sprzedaży. Metoda generuje sporą liczbę transakcji, co pozwala stosunkowo szybko zamknąć nieudane otwarte pozycje (przynoszące straty). W ten sposób znacznie zmniejszamy ryzyko związane z bieżącymi stratami. Duża liczba transakcji automatycznie powoduje zwiększenie kosztów transakcji, jednak zazwyczaj nie przeszkadza to w zastosowaniach opracowanej strategii - zwłaszcza w jednostkach instytucjonalnych będących animatorami rynku. Na rynkach rozwiniętych (np. rynek amerykański), charakteryzujących się znacznie niższymi względnymi kosztami transakcji opracowane strategie również mogą być skuteczne w zastosowaniu przez inwestorów indywidualnych pod warunkiem, że mają dostęp do informacji o niezrealizowanych ofertach kupna i sprzedaży. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Częstochowska
Bibliografia
  • Dempster A.P. : Upper and lower probabilities induced by a muilti-valued mapping. "Ann. Math. Stat." 1967, No. 38.
  • Dempster A.P. : A generalization of Bayesian inference (with discussion). "J. Roy. Stat. Soc." 30, (1968).
  • Donchian R. : Donchian's five and 20-day moving averages. "Commodities Magazine", 1974, December.
  • Kaczmarek K. : Zoptymalizowane strategie handlu na rynku papierów wartościowych w oparciu o niezrealizowane oferty kupna i sprzedaży. Gospodarowanie zasobami finansowymi w rozwoju organizacji. WSEiA, Kielce 2007.
  • Kaczmarek K., Sevastsyanau P. : Zastosowanie syntezy logiki rozmytej i teorii świadectw w informatycznym systemie traderskim. "Rynek Kapitałowy. Inwestowanie na rynku kapitałowym", Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2008.
  • Sevastjanov P. : Numerical methods for interval and fuzzy number comparison based on the probabilistic approach and DempsterShafer theory. "Information Sciences", 2007, No. 177.
  • Shafer G. : A mathematical theory of evidence. Princeton University Press, Princeton 1976.
  • Yager R. : On the Dempster-Shafer Framework and New Combination Rules. "Information Science", 1987, No. 41.
  • Yager R.R., Kacprzyk J., Fedrizzi M. : Advances in Dempster-Shafer Theory of Evidence. Wiley, New York 1994.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171255985

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.