PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 1 | 48--54
Tytuł artykułu

Sprawy z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Warianty tytułu
Issues Concerning Town-and-Country and Land Development Planning in Supreme Administrative Court Judicature
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od 1 stycznia 2004 r., w związku z wejściem w życie ustaw reformujących sądownictwo administracyjne1, Naczelny Sąd Administracyjny zaczął orzekać w nowym kształcie ustrojowym2. Istotna część jego orzecznictwa dotyczyła spraw z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Były one rozpoznawane głównie na podstawie stanu prawnego kształtowanego ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym3 oraz ustawami ją poprzedzającymi. Mimo wejścia w życie z dniem 11 lipca 2003 r. ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym4, NSA w pierwszych kilkunastu miesiącach swojej działalności w nowej roli nie orzekał w zasadzie na jej podstawie. W orzecznictwie NSA występowały zatem w tym czasie sprawy związane ze stosowaniem regulacji planistycznych obowiązujących do 11 lipca 2003 r., pośród których znalazły się zarówno takie, które zostały wyeliminowane z obrotu prawnego przepisami nowej ustawy, jak i takie, które zostały przez nią przejęte w całości lub z modyfikacjami. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
48--54
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • E. Ochendowski, [w:] M. Jaśkowska, M. Masternak, E. Ochendowski, Postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2004, s. 39 i n.
  • T. Bąkowski, Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Kraków 2004, s. 140 i n.
  • Z. Niewiadomski (red.), Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Komentarz, Warszawa 2005 wyd. 2, s. 282 i n.
  • W. Szwajdler, Wpływ plany zagospodarowania przestrzennego na treść wykonywania prawa własności nieruchomości gruntowych. Prace cywilistyczne, Warszawa 1990.
  • W. Pańko, Własność gruntowa w planowanej gospodarce przestrzennej. Studium prawne, Katowice 1978.
  • A. Wasilewski, Administracja wobec prawa własności nieruchomości gruntowych. Rozważania z zakresu nauki prawa administracyjnego, Zeszyty Naukowe UJ - Prace Prawnicze, Kraków 1972, z. 57.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171258899

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.