PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 156 Systemy gospodarcze i ich ewolucja : aspekty mikro- i mezoekonomiczne | 75--90
Tytuł artykułu

Wpływ zmian systemowych na funkcjonowanie przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportowo-importową

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Impact of System Changes on the Functioning of Enterprises Active in Export and Import
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiana, przeobrażenie się istniejącego stanu rzeczy w pożądany jest procesem złożonym, a skoro tak, to wymaga zwiększonej uwagi i analizy. W rzeczywistości gospodarczej mamy nieustannie do czynienia ze zmianami. Nie budzą one w nikim sprzeciwu, jeśli ich kierunek jest korzystny. Nie zawsze jednak tak jest, gdyż na działalność zarówno handlową, jak i usługową ma wpływ wiele czynników. O ile te wewnętrzne można w miarę na bieżąco korygować, o tyle te zewnętrzne, np. zmiany systemowe, wywołują u podmiotów gospodarujących większy niepokój. Jest to związane z faktem ograniczonego wpływu na ich powstawanie i koniecznością poszukiwania złożonych rozwiązań, które pozwolą zahamować ewentualne negatywne skutki takich przemian. Otoczenie w jakim funkcjonuje podmiot jest niczym "tor przeszkód", który należy pokonać zbierając jak najmniej "punktów karnych". Firmy, które starają się poszerzyć swoje horyzonty o działalność zagraniczną, do "krajowego pakietu" zmian systemowych dorzucają "pakiet" przemian z kraju, w którym znalazły kooperanta. W takim "pakiecie" znaleźć się mogą m.in. polityka gospodarcza kraju, polityka celna, koniunktura gospodarcza, konkurencja czy w końcu wahania kursów walutowych. Wahania kursów walut mogą mieć istotny wpływ na planowanie, prognozowanie przepływów oraz rentowność inwestycji w każdym przedsiębiorstwie prowadzącym działalność eksportowo-importową. Przemiany systemowe mają niebagatelny wpływ na działalność takich właśnie firm. W samych przedsiębiorstwach fluktuacja kursów powoduje, że narasta niepewność i wzmaga się świadomość podejmowanego ryzyka. Jeśli uwaga podmiotu skupi się na wahaniach kursów walutowych, to w ramach analizy sytuacji rynkowej powinien on rozważyć wpływ ryzyka walutowego na prowadzoną przez siebie działalność. Sama świadomość, że takie ryzyko istnieje nie jest jednak gwarancją sukcesu. Najtrudniejszymi krokami, które powinno podjąć przedsiębiorstwo są: dobór odpowiednich środków zaradczych i umiejętne ich wykorzystanie. Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na złożoność tych kroków. Do narzędzi, które zostały stworzone m.in. do transferu ryzyka walutowego należą instrumenty pochodne. To one pozwalają przedsiębiorcom na aktywne zarządzanie ryzykiem, a w konsekwencji na prowadzenie skutecznej walki z niekorzystnymi zmianami systemowymi. Umiejętne zarządzanie ryzykiem pozwala bowiem na stabilizację zamierzonej efektywności niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku. Postaramy się tu postawić hipotezę, że istnieje bezpośredni związek między sukcesem ekonomicznym firmy a poziomem umiędzynarodowienia jej działalności z zastosowaniem właściwie dobranych instrumentów zabezpieczających. Analiza ogólnodostępnych źródeł literatury oraz matematyczna analiza problemu wybranego podmiotu gospodarczego pomoże w ustaleniu prawdziwości opisanej wyżej hipotezy. (fragment tekstu)
EN
In this paper we focused attention on the business problems caused by changes in economic and political system of the country. The impact of these transformations is greater, if the company carries out operations abroad, because apart from the changes taking place in their own country, the company must take into account changes in the country co-operator environment. So the reasons for such changes can be internal and external, and the effects posed by these transformations can be for the company both positive and negative. The negative effects of the changes assumed define the term risk. In this article attention will be focused on those risks that may be most acute for import-export company. (original abstract)
Twórcy
  • AGH Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Uniwersytet Rzeszowski
Bibliografia
  • K. Miszczak: Polska 2011. Raport o stanie handlu zagranicznego. Ministerstwo Gospodarki, Departament Analiz i Prognoz, Warszawa 2011, s. 29.
  • R. Kałużny: Pomiar ryzyka kredytowego banku. WN PWN, Warszawa 2009, s. 26.
  • A. Sopoćko: Rynkowe instrumenty finansowe. WN PWN, Warszawa 2010, s. 232.
  • Zarządzanie ryzykiem. Red. K. Jajuga. WN PWN, Warszawa 2009, s. 18.
  • K. Zabielski: Finanse międzynarodowe. WN PWN, Warszawa 2002, s. 137.
  • Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Red. M. Niemiec, M. Wróblewski. Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 200, s. 79.
  • M. Kalinowski: Zarządzanie ryzykiem walutowym w przedsiębiorstwie. Wydawnictwa Fachowe CeDeWu, Warszawa 2007, s. 21.
  • S. Okoń, M. Matłoka, A. Kaszkowiak: Zarządzanie ryzykiem walutowym. HELION, Gliwice 2009, s. 22.
  • A. Weron, R. Weron: Inżynieria finansowa. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1999, s. 199.
  • I. Pruchnicka-Grabias: Egzotyczne opcje finansowe. Systematyka, wycena, strategie. Wydawnictwo Fachowe CeDeWu. Warszawa 2011, s. 39.
  • G. Trzpiot: Wybrane modele oceny ryzyka. Podejście nieklasyczne. Akademia Ekonomiczna, Katowice 2008, s. 20.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171259737

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.