PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 3 | 135--144
Tytuł artykułu

Amortyzacja środków trwałych w prawie podatkowym a rozwój małych i średnich przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Amortization of Fixed Assets in Tax Law vs Development of SMEs
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Sprostanie wyzwaniom wynikającym z procesów rozwojowych zachodzących w Polsce, od momentu jej wejścia do struktur Unii Europejskiej stało się podstawowym zadaniem, przed którym stoją władze państwowe oraz środowiska społeczne i zawodowe, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednym z głównych celów, jaki stawia przed nami Wspólnota Europejska jest pomoc państwa we wsparciu "małych firm". System podatkowy tworzony przez państwo, który ma służyć pomocą przy rozwoju wszelkich inicjatyw gospodarczych swoich obywateli nie jest doskonały. Wszystkie niejasne definicje, "niedociągnięcia" w zakresie tworzenia ram podatkowych i dla przedsiębiorców, jak i ciągłe ich zmiany, negatywnie wpływają na rozwój i kondycję firm, a przez to obniżają poziom inwestycji prywatnych w państwie. Aktywne działania rządu pozwalają na stworzenie korzystnych warunków politycznych i prawno-ekonomicznych, stymulujących prawidłowy rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i opisanie znaczenia małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce i ukazanie wpływu amortyzacji na ich rozwój. (fragment tekstu)
EN
In January 2007 the acts on income tax paid by natural persons and legal persons were amended and came into force. Apart from numerous changes, the amendments included new regulations concerning deduction of amortization of fixed assets owned by an enterprises and treating them as tax deductible expenses. The author makes an attempt to present how these changes in the tax law influenced development of SMEs. She discusses the concept of amortization, presents the significance of small and medium size enterprises and, using practical examples, shows the effects changes in tax regulations had on the development of SMEs. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
135--144
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
 • Czachóra Z., Standardy europejskie. Poradnik dla małych i średnich przedsiębiorstw, Poznań 2002.
 • Ekonomika małych i średnich przedsiębiorstw, G. Sobczyk (red.), Warszawa 2005.
 • Finansowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, opracowane przez Ministerstwo Gospodarki Departament Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw przy udziale Polskiej Fundacji Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Warszawa 2005.
 • Gabrusewicz W., Podstawy analizy finansowej, PWE, Warszawa 2005.
 • Jankiewicz S., Wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw jako priorytet polityki gospodarczej, Poznań 2004.
 • Kierunki działań rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw od 2003 do 2006 roku, opracowane przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2003.
 • Kozek W., Praca w perspektywie XXI wieku, w: Społeczno-polityczne uwarunkowania systemu gospodarczego, Warszawa 1997.
 • Litwińczuk H., Prawo podatkowe przedsiębiorców, Warszawa 2000.
 • Piasecki B., Rogut A., Stawasz E., Smallbone D., Johnson S., Warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez MŚP w Polsce i krajach Unii Europejskiej, Warszawa 1998.
 • Polityka rządu wobec małych i średnich przedsiębiorstw do 2002 roku, opracowane przez Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 1998.
 • Programy i fundusze wspierające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, opracowane przez Ministerstwo Gospodarki Departament Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Warszawa 2000.
 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.).
 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2002 r. nr 54 poz. 654 ze zm.).
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171260021

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.