PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 156 Systemy gospodarcze i ich ewolucja : aspekty mikro- i mezoekonomiczne | 219--230
Tytuł artykułu

Otwartość kulturowa jako element budowania kreatywnego regionu. Tolerancja wrocławian wobec obcokrajowców

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Cultural Openness as an Element of Building Creative Region. Tolerance to Foreigners Among Residents of Wroclaw
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W literaturze z obszaru psychologii i socjologii podkreśla się, że jednostka tolerancyjna, otwarta na zmiany, nowe rozwiązania czy obce kultury ma potencjał do tego, by być kreatywną. Wynika to przede wszystkim z tego, że taka osoba jest także otwarta na wszelkie, nawet te uważane za najbardziej absurdalne, hipotezy, a więc "nie ma dla niej rzeczy niemożliwych". Rozwinięciem tej idei na gruncie ekonomii jest m.in. teoria 3T R. Floridy, zgodnie z którą tolerancja czy inaczej otwartość regionu na wszelaką odmienność i różnorodność sprzyja jego kreatywności i przyciąga ludzi kreatywnych. W rozważaniach na gruncie psychologii, socjologii i ekonomii, a także w wyniku tego, że władze Wrocławia dążą, by uchodził on za miasto otwarte, celem opracowania było zbadanie otwartości Wrocławia na obcokrajowców. Przeprowadzona analiza pozwoliła na potwierdzenie hipotezy sformułowanej we wstępie, że mieszkańcy Wrocławia są otwarci na cudzoziemców, w tym również tych wyznających odmienną religię i mających inny kolor skóry. Świadczą o tym zarówno dane statystyczne, opinie samych obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, jak i opinie oraz zachowanie samych wrocławian, choć w niektórych przypadkach można odnieść wrażenie, że tolerancja wrocławian wynika jedynie z "poprawności politycznej". Z jednej strony mieszkańcy chętnie nawiązują kontakt z obcokrajowcami, spotykają się z nimi prywatnie, jednak z drugiej nie wszyscy obcokrajowcy są mile widziani. O ile np. osobę narodowości francuskiej zaprosiłoby do domu aż 98% Wrocławian, o tyle narodowości romskiej już tylko 23%. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych obcokrajowców nie tylko prywatnie spotyka się we Wrocławiu z Polakami, ale również chętnie wchodzi z nimi w relacje partnerskie. Ponadto spontaniczne określenie wrocławianina jako otwartego w pytaniu, w którym należało wskazać trzy cechy przeciętnego mieszkańca Wrocławia, również w dużym stopniu świadczy o jego tolerancji. Zaprezentowane wyżej wyniki badań pierwotnych stanowią jedynie wycinek badań dotyczących otwartości wrocławian wobec wybranych grup społecznych i nie wyczerpują problemu otwartości i tolerancji w sposób kompleksowy. W tym celu należy uwzględnić także otwartość wobec innych grup społecznych, dokonać analizy porównawczej otwartości zarówno innych regionów Polski, jak również dokonać porównań międzynarodowych. (fragment tekstu)
EN
Issues raised in the paper concern question of openness of the region as a driver of innovation and strengthening its competitive position. The paper contains an analysis based on results of the pilot studies on the openness of Wroclaw and its people against foreigners, conducted by authors. The results suggest that Wrocław is characterized by great openness to the social group analyzed, suggesting that the region has a chance to become a creative on (sic!) (original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Uniwersytet Wrocławski
Bibliografia
  • P. Romer: Increasing Returns and Long-run Growth. "Journal of Political Economy" 1986, No. 94, s. 1002-1037.
  • R. Lucas: On the Mechanics of Economic Development. "Journal of Monetary Economics" 1988, No. 22, s. 3-42.
  • T.W. Schultz: Investment in Human Capital. "American Economic Review" 1961, No. 5 (1), s. 1-17.
  • G.S. Becker: Investment in Human Capital: A Theoretical Analysis. "The Journal of Political Economy" 1962, No. 70 (5), s. 9-49
  • E. Aragones, I. Giboa, A. Postlewaite, D. Schmeidler: Fact-free Learning. "American Economic Review" 2005, No. 95(5), s. 1355-1368.
  • B.F. Jones: Age and Great Invention, NBER Working Papers, Nr 11359, 2005
  • B.F. Jones: The Burden of Knowledge and "Death of the Renaissance Man": Is Innovation Getting Harder? "Review of Economic Studies" 2009, No. 76, s. 283-317.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171260913

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.