PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 27 | 567--576
Tytuł artykułu

Zmiany świadomości ekonomicznej w polskich gospodarstwach domowych. Definicje i istota finansów osobistych

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Changes in Economic Awareness of Polish Household. Definitions and Essence of Personal Finance
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zdobycie pieniędzy dla jednych osób jest łatwe, dla innych znacznie trudniejsze, ale od dawna wiadomo, że głównym wyzwaniem dla większości z nas jest ich utrzymanie. Musimy nauczyć się nowego pojmowania oszczędności i zarządzania budżetem domowym. Dziś pracujemy po to, aby nie pracować w przyszłości. Pracujemy, aby żyć godnie na starość. W celu osiągnięcia tego musimy gromadzić pasywny dochód - gromadzić, utrzymywać i inwestować nasze środki w taki sposób, który pozwoli na ich stałą akumulację. Dziedzina nauki koncentrująca się na problemach oszczędzania, inwestowania i zarządzania finansami gospodarstw domowych to finanse osobiste. Artykuł ma na celu wyjaśnienie, czym są finanse osobiste.(abstrakt oryginalny)
EN
Obtaining money seems easy to some and difficult to others, however it is a common knowledge that the most challenging issue is to keep it. It is crucial to redefine and perceive the matter of saving in a new way and to learn how to manage our home budget in order to save money. People work now, to not have to work in the future, people work now in order to live decently when they are pensioners. In order to achieve the above-mentioned purposes people have to accumulate the 'passive income' - accumulate, keep and invest assets in the way enabling their continuous growth. The science concerned with the matters of saving, investing and managing household finances is called personal finances. This paper aims at the thorough investigation of this phenomenon.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • J.M. Keynes, Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza, PWN, Warszawa 2003.
  • S. Flejterski, Metodologia finansów. Podręcznik akademicki, PWN, Warszawa 2007.
  • B. Świecka, Niewypłacalność gospodarstw domowych. Przyczyny, skutki, przeciwdziałanie, Difin, Warszawa 2009.
  • M. Lipiński, Finanse osobiste. Świadome zarządzanie własnym portfelem, Helion, Gliwice 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171265149

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.