PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 88 Gospodarka elektroniczna: wyzwania rozwojowe. T. 2 | 605--614
Tytuł artykułu

Telewizja mobilna w Polsce - niechciany gadżet czy ofiara kartelu

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Mobile Tv in Poland - Unwanted Gadget Or Kartel Victim
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ostatnie dziesięciolecia przyniosły rewolucyjne zmiany społeczne i gospodarcze związane z intensywnym rozwojem telekomunikacji i informatyki, prowadzące do ukształtowania społeczeństwa informacyjnego i gospodarki elektronicznej. Wśród wielu środków łączności dynamicznie ewoluujących w tym czasie telewizja jest przykładem medium, które od czasu pojawienia się telewizji kolorowej i teletekstu nie uległa istotniejszym zmianom. Stan ten zaczął ulegać zmianie, kiedy pojawiły się różne standardy nadawania cyfrowego. Oprócz lepszej jakości obrazu cyfrowa transmisja telewizyjna zapewnia interaktywność, dostęp do usług na żądanie, a także wymaga mniejszej szerokości pasma częstotliwości, co daje możliwość wykorzystania zwolnionych zasobów widma w celu udostępnienia użytkownikom większej liczby kanałów TV lub przeznaczenia ich na realizację innych, niezwiązanych z telewizją, usług radiokomunikacyjnych. Wspomniane systemy nie były stworzone z myślą o dostępie do telewizji podczas ruchu z wykorzystaniem terminali ruchomych, w szczególności bez dostępu do sieci energetycznej.(fragment tekstu)
EN
The paper is devoted to problems of implementation of mobile TV standard DVB-H in Poland. According to the antimonopoly authority cause of the significant delays lead-ing to the failure of the project was the creation of an illegal agreement of the mobile network operators. The author considers that the reasons for this market failure lie in defects of the service itself and the possibilities of replacing its functionality by other, more universal media (eg mobile Internet access), which grow rapidly.(original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Politechnika Poznańska
Bibliografia
  • Prezes UKE, Decyzja DZC-WAP-5176-3/09(60) z dnia 26 czerwca 2009 r. doko- nująca na rzecz Info-TV-FM sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu rezerwacji często-tliwości obejmującej kanały o szerokości 8 MHz, z zakresu 470-790 MHz, przeznaczonych do świadczenia audiowizualnych usług medialnych, w tym rozprowa-dzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych na obszarze całego kraju, w technologii DVB-H, w radiokomunikacyjnej służbie radiodyfuzyjnej (z później-szymi zmianami), 2009.
  • Prezes UOKiK, Decyzja nr DOK-8/2011 z dnia 23 listopada 2011 r. uznająca za praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym detalicznym rynku telefonii ruchomej oraz na krajowym hurtowym rynku usług telewizji mobilnej świadczonych w technologii DVB-H..., 2011.
  • Tęgoś M., Techniczne i biznesowe aspekty wdrażania telewizji mobilnej DVB-H, praca dyplomowa magisterska, Politechnika Poznańska, Poznań 2011.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171265279

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.