PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 87 Gospodarka elektroniczna: wyzwania rozwojowe. T. 1 | 625--633
Tytuł artykułu

Wykorzystanie hurtowni danych w systemach controllingu w przedsiębiorstwach rozproszonych terytorialnie

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Used of Data Warehouse in Controlling System in Territorially Dispersed Companies
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Pojawienie się sieci komputerowych i Internetu oraz rozwój telekomunikacji i technologii informatycznych spowodowały, że realne stało się bieżące zarządzanie przedsiębiorstwem, również tym, które posiada wiele oddziałów rozproszonych terytorialnie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w funkcjonowaniu zbiorów danych przedsiębiorstwa hurtowni danych, które w znaczny sposób przyczynią się do sprawnego wykorzystania informacji pochodzących z tych hurtowni przez działy controllingu. Rosnąca stale konkurencja wraz z obejmującym całą Europę kryzysem gospodarczym powodują systematyczne obniżanie zysków przedsiębiorstw lub trudności w jego utrzymaniu na dotychczasowym poziomie. Nie bez znaczenia jest więc rola działów controllingu, które muszą dostarczać kadrze zarządzającej takich informacji, by mogła podejmować trafne decyzje na podstawie właściwych informacji dostarczonych w odpowiednim momencie1. Bieżące informacje uzyskiwane z przedsiębiorstw rozproszonych i gromadzone w hurtowniach danych mogą w znaczny sposób poprawić jakość informacji dostarczanych przez działy controllingu i przyczynić się do trafniejszych decyzji podejmowanych przez kadrę zarządzającą przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
EN
The main purpose of this article is to present a possibility of using data warehouse in controlling system. This problem is particularly important in territorially dispersed companies. In this company it is very important a short time of transmition dates to undertake a good decision.(original abstract)
Słowa kluczowe
Twórcy
 • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Bibliografia
 • Chojnacka-Komorowska A., Projektowanie rozwiązań controlling operacyjnego w przedsiębiorstwie, w: Informatyka ekonomiczna. Informatyka w biznesie, red. A. Bytniewski. UE, Wrocław 2011.
 • Ebisch-Stanzel M., Wdrażanie controllingu jako czynnik wpływający na poprawę zarządzania przedsiębiorstwem, w: Controlling w zarządzaniu firmą. Problemy, projekty, instrumenty, doświadczenia, PROFIT, Katowice 1999.
 • Inmon W., Building the Data Warehouse Fiurth Edition, Willey Edition, Indianapolis 2005.
 • Jarke M., Lenzerini M., Vasiliou Y., Vassiliadis P., Hurtownie danych. Podstawy organizacji i funkcjonowania, WSiP, Warszawa 2003.
 • Kwiatkowska A., Systemy wspomagania decyzji. Jak korzystać z wiedzy i informacji, MIKON, Warszawa 2007.
 • Łobejko S., Systemy informacyjne w zarządzaniu wiedzą i innowacją w przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa, Warszawa 2005.
 • Nycz M., Smok B., Systemy ETL jako narzędzia wspomagające narzędzia biznesowe, w: Nowoczesne technologie informacyjne w zarządzaniu, red. E. Niedzielska, H. Dudycz, M. Dyczkowski, AE, Wrocław 2004.
 • Petes T., Liberation Management, Macmillan, London 1992.
 • Shim J., Siegel J., Chi R., Technologia informacyjna, Warszawa, Dom Wydawniczy ABC 1999.
 • Simon A., Shaffer S., Hurtownie danych i systemy informacji gospodarczej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2002.
 • Strojny M., Organizacja "hipertekstowa" a zarządzanie wiedzą, EiOP nr 2, 2001.
 • Śmiałkowska B., Metoda dopasowania hurtowni danych do zmiennych potrzeb informacyjnych przedsiębiorstwa, Wydawnictwo Uczelniane Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Szczecin 2009.
 • Żurak-Owczarek C., Technologie informacyjne determinantą współczesnego biznesu, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2011.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171266407

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.