PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2009 | nr 16 Audyt wewnętrzny instrumentem zarządzania | 299--315
Tytuł artykułu

Uprawnienia i obowiązki kontrolera wewnętrznego w jednostce gospodarczej

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Powers and Responbilites of Internal Auditor
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest jej kontrola. Umożliwia ona sprawdzenie czy podejmowane w różnych obszarach decyzje i działania są prawidłowo realizowane, a założone wyniki osiągane, czy i gdzie wystąpiły odchylenia w tym zakresie, jakie były ich przyczyny oraz osoby odpowiedzialne. Wykonywanie czynności kontrolnych zwłaszcza w dobie postępującej globalizacji, szybkiego postępu technicznego oraz komplikowania się procesów gospodarczych staje się coraz trudniejsze i bardziej złożone. Wymienione czynniki spowodowały uznanie kontrolera za zawód wymagający określonych kwalifikacji merytorycznych i cech osobowościowych. Ich wykorzystanie w praktyce gospodarczej wiąże się z określeniem praw i obowiązków kontrolera. Celem artykułu jest próba określenia sylwetki zawodowej kontrolera, jego uprawnień i obowiązków w jednostce gospodarczej.(fragment tekstu)
EN
This paper presents the professional and ethical qualifications for the internal auditor, as well as the scope of his duties and powers relating to internal control. The unsolved problems that affect the functioning of the internal control system in every economic unit was also noted.(original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Kałużny S., Kontrola wewnętrzna. Teoria i praktyka, PWE, Warszawa 2008.
  • Kuc B.R., Funkcje i dysfunkcje kontroli, w: Kontrola, kontroling i audyt w zarządzaniu, red. B.R. Kuc, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie, Warszawa 2006.
  • Paczuła G., Kontrola wewnętrzna w zarządzaniu jednostką gospodarczą, Difin, Warszawa 1998.
  • Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DzU nr 265, poz. 2644).
  • Trepner G., Kałużny S., Zawód - kontroler wewnętrzny, "Kontrola Państwowa" 2006, nr 5, www.psz.praca.gov.pl.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171266835

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.