PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 63 Uwarunkowania rynkowe rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw - Mikrofirma 2011 : tworzenie i zarządzanie | 182--188
Tytuł artykułu

Formy edukacji wspierające przedsiębiorczość w Pomorskiem

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Overview of Existing Educational and Training Programmes Aimed at Supporting Entrepreneurship in Pomeranian Region
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł jest próbą przeglądu dostępnej oferty edukacyjno-szkoleniowej z zakresu przedsiębiorczości w regionie pomorskim. Autorki odnoszą się do działań instytucji otoczenia biznesu, jak i uczelni wyższych oraz zwracają uwagę na brakujące elementy dostępnych form wspierania przedsiębiorczości. Region pomorski odgrywa ogromną rolę w gospodarczym, politycznym i kulturalnym życiu Polski i regionu bałtyckiego. Na uwagę zasługuje fakt, że 43% jego gospodarki skoncentrowanych jest w aglomeracji Trójmiasta. Gospodarka Pomorza to z jednej strony tradycyjne dla regionu branże - przemysł stoczniowy, rafineryjny, maszynowy i meblarski, przetwórstwo spożywcze, produkcja papieru czy turystyka, z drugiej - coraz większego znaczenia nabierają innowacyjne branże oparte na nowych technologiach. Siłą napędową tej dynamicznej w skali kraju go-spodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa. Wskaźnik przedsiębiorczości w Pomorskiem należy do najwyższych w kraju. Jest to w dużej mierze wynikiem historycznie zakorzenionej otwartości mieszkańców regionu na dostrzeganie możliwości rynkowych, jak i wysokiej jakości otoczenia edukacyjnego, w którym ważną rolę odgrywają publiczne i prywatne uczelnie wyższe. Rozwijanie przedsiębiorczości mieszkańców regionu jest również celem funkcjonującej w Pomorskiem, podobnie jak w innych częściach kraju, sieci organizacji i instytucji powołanych do wsparcia biznesu. Szacuje się, że obecnie działania zmierzające do wspierania przedsiębiorczości prowadzi około 120 instytucji. (fragment tekstu)
EN
The paper is an attempt of the overview of existing educational and training programmes that aim to develop entrepreneurship in pomeranian region. We provide examples from business support institutions together with universities' actions. We also point out potential gaps in the entrepreneurship development education approaches.(original abstract)
Twórcy
  • Politechnika Gdańska
  • Politechnika Gdańska
Bibliografia
  • K. Wach, Entrepreneurship education in Poland, artykuł przedstawiony na konferencji ICELM 2008, http://www.upm.ro/proiecte/EEE/Conferences/papers/S605.pdf.
  • N.E. Peterman, J. Kennedy, Enterprise education: Influencing students' perceptions of entrepreneurship, "Entrepreneurship - Theory and Practice", no. 28 (2), s .129-144.
  • D. Kirby, Entrepreneurship education: can business schools meet the challenge?, "Education & Training" 2004, no. 46 (8/9), s. 510.
  • K. Bacławski, K.M. Korczewa, P. Zbierowski, Studium przedsiębiorczości w Polsce w roku 2004, "Global Entrepreneurship Monitor", Fundacja Edukacyjna Bachalski, Poznań 2005, http://www.gemconsortium.org/national_reports.aspx.
  • http://www.cieslik.edu.pl/index.php/ida/3/.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171268235

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.