PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | zesz. spec. | 15--30
Tytuł artykułu

Metodologiczne aspekty rozprawy doktorskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dynamicznie rosnąca popularność studiów doktoranckich oraz coraz większe liczby uczestników seminariów doktorskich, w tym zwłaszcza zaocznych, tworzą zapotrzebowanie na odpowiednią "technologię współpracy mistrza z uczniami". Ważność sprawy podnoszą dodatkowo następujące okoliczności. Po stronie doktorantów przede wszystkim: znaczący udział motywacji zewnętrznej uczestników studiów doktoranckich w dążeniu do stopnia naukowego doktora; oczekiwanie na uzyskanie algorytmicznych procedur zrealizowania celu studiów doktoranckich; istotnie ograniczony budżet czasu uczestników seminariów na samodzielne poszukiwania naukowe, w tym zwłaszcza studia literaturowe; relatywnie niski poziom wiedzy metodologicznej i przygotowania do prowadzenia badań naukowych. Po stronie promotorów, nie bez znaczenia dla jakości i efektywności seminarium doktorskiego są m.in.: stosunkowo szeroki zakres zainteresowań doktorantów w porównaniu do specjalizacji promotora; sporadyczność kontaktów z uczestnikami seminarium; nieostrość standardów selekcyjnych, w następstwie prowadzenia przez tego samego promotora różnych typów seminariów (magisterskie, podyplomowe, MBA, doktorskie); wiodący - w niektórych dziedzinach - poziom praktyki w stosunku do krajowej refleksji naukowej na nimi; ograniczony budżet czasu na opiekę nad doktorantami. Powyższe okoliczności stanowią - po części - systemowe determinanty jakości studiów doktoranckich, a zwłaszcza tego ich ogniwa, które obejmuje przygotowanie i obronę rozprawy doktorskiej. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Dz. U. Nr 65 z dnia 27 września 1990 roku.
  • Beveridge W., Sztuka badań naukowych, Warszawa 1963.
  • Kozielecki J., Zagadnienia psychologii myślenia, Warszawa 1968.
  • Mielcarek J., Naukowe formułowanie problemów, w: Wstęp do badań ekonomiczno-społecznych. Poradnik dla seminariów, pod red. J. Orczyka i J. Szambelańczyka. Skrypty Uczelniane - Zeszyt 329, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 1984.
  • Orczyk J., Zarys metodyki pracy umysłowej, PWN, Warszawa 1988.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171269079

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.