PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | Strategie podatkowe przedsiębiorstw. | 147--172
Tytuł artykułu

Strategie podatkowe przedsiębiorstw w zakresie podatku od towarów i usług

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Podejmując problem identyfikacji potencjału podatku od towarów i usług w aspekcie strategii podatkowej przedsiębiorstwa, należy przede wszystkim odnotować jego specyfikę. Jest on bowiem obciążeniem konsumpcji (konsumenta), natomiast w system jego poboru włączone są wszystkie kolejne ogniwa obrotu gospodarczego. Dotyczy zatem wszelkich przedsiębiorstw, względem których - w założeniu - ma pozostawać neutralnym. Sama już więc istota podatku od towarów i usług ogranicza rozważany potencjał. Nie oznacza to jednak, że w jego konstrukcji nie ma uregulowań, które pozwalają na strategię podatkową. Przeciwnie, można wskazać rozwiązania, w których zawarte są "możliwości wyboru", a tym samym spełniony jest wyjściowy warunek do stosowania strategii podatkowej. Określone decyzje skutkujące w podatku od towarów i usług mogą mieć charakter długoterminowy (planowanie podatkowe), bądź wiązać się z bieżącymi zdarzeniami (bieżąca optymalizacja podatkowa). Te zróżnicowane decyzje często mogą pozostawać w istotnych współzależnościach. Za punkt wyjścia do skonkretyzowania rozważań przyjęto zagadnienie statusu podatnika podatku od towarów i usług. Już bowiem w tej podstawowej kwestii dla pewnej grupy przedsiębiorstw istnieje prawo wyboru. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Tekst jednolity Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.
  • Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Dz. Urz. UE 2006, L 347 z późn. zm.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Dz. U. z 2008 r., nr 207, poz. 1293 z późn. zm.
  • Famulska T.: Teoretyczne i praktyczne aspekty funkcjonowania podatku od wartości dodanej. Akademia Ekonomiczna, Katowice 2007.
  • Zubrzycki J.: Leksykon VAT. Tom l. UNIMEX, Wrocław 2013.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171274663

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.