PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2014 | nr 1 (37) Rozwój przedsiębiorczości oraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw | 85--108
Tytuł artykułu

Polityka podatkowa gmin i miast na prawach powiatu w zakresie podatku od nieruchomości a wspieranie przedsiębiorczości przez samorząd terytorialny

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Local Government Pproperty Tax Policy in the Context of Supporting Entrepreneurship in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W artykule dokonano analizy polityki dochodowej gmin i miast na prawach powiatu w zakresie podatku od nieruchomości za lata 2007-2012, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kształtowania rocznych stawek podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to bowiem ten rodzaj przedmiotu opodatkowania, który przynosi gminom i miastom najwięcej wpływów z tytułu podatku od nieruchomości. Ponadto ustawowa stawka na opodatkowanie budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą jest stosunkowo wysoka na tle pozostałych przedmiotów opodatkowania. Daje to jednostkom samorządu terytorialnego szerokie możliwości do obniżania miejscowej stawki podatku od nieruchomości w odniesieniu do tego przedmiotu opodatkowania. W opracowaniu podjęto również próbę oceny wpływu polityki dochodowej gmin i miast na prawach powiatu w wybranym zakresie podatku od nieruchomości na liczbę podmiotów gospodarczych funkcjonujących na ich terenie. Przeprowadzane w artykule analizy, w zależności od potrzeb, są oparte na danych dotyczących ogółu gmin i miast na prawach powiatu lub dotyczą określonej próby gmin i miast na prawach powiatu dobranej na podstawie informacji uzyskanych z ankiety przeprowadzonej przez Biuro Analiz Sejmowych, w której badano wspieranie rozwoju przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.(fragment tekstu)
EN
The article looks at the links between local government tax policy related to commercial real estate and number of businesses operating in the analysed group of local government units. First, the author examines the data on local government revenues from the tax on real estate between 2007 and 2012. Next, the results of the research on the tax rate of property tax on buildings used for economic activities are presented. The research was conducted in 2012 by the Bureau of Research. In the final section, the correlation between the property tax on commercial buildings and the number of businesses operating in the area is discussed. (original abstract)
Twórcy
  • Biuro Analiz Sejmowych
Bibliografia
  • Bank Danych Lokalnych GUS.
  • Będzieszak M., Władztwo dochodowe i dochody gmin w sytuacji spowolnienia gospodarczego, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego" 2010, nr 646.
  • Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Raport z badań, G. Gołębiowski, M. Korolewska (red.), Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2013.
  • Jastrzębska M., Polityka budżetowa jednostek samorządu terytorialnego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2005.
  • Markowska-Bzducha E., Rola samorządu terytorialnego we wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości, "Finanse Komunalne" 2013, nr 9.
  • Saar M.A., Jak samorządy lokalne mogą wspierać rozwój przedsiębiorczości?, CeDeWu, Warszawa 2011.
  • T. Wojewodzic, A. Płonka, Polityka gmin województwa małopolskiego w zakresie podatku od nieruchomości, "Zeszyty Naukowe SGGW. Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej" 2008, nr 65.
  • Zbiory sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, Ministerstwo Finansów.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171276949

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.