PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 919 Prognozowanie w zarządzaniu firmą | 205--213
Tytuł artykułu

Zarządzanie gotówką w przedsiębiorstwie z wykorzystaniem modelu symulacyjnego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W referacie przedstawiony jest model racjonalnego zarządzania gotówką w przedsiębiorstwie uwzględniający zarówno opusty za "płatność" otrzymane od dostawców przy zakupie u nich potrzebnych materiałów i surowców, jak i te udzielane odbiorcom przy sprzedaży towarów lub wytworzonych produktów. Przedsiębiorstwo ma możliwość korzystania z kredytu w ramach określonego limitu oraz lokowania wolnej gotówki w oprocentowane papiery wartościowe wolne od ryzyka. Dla celów prognozowania na wiele okresów stanów środków pieniężnych i dochodów z zarządzania tymi środkami, część ze zmiennych modelu opisujących otoczenie przedsiębiorstwa została określona w sposób probabilistyczny. Dotyczy to wielkości opustów od dostawców, wskaźnika wykorzystania opustów przez odbiorców, części należności nie zapłaconych przez odbiorców, mimo ich wymagalności, oraz stóp oprocentowania rachunku bankowego, kredytu i papierów wartościowych. Wyniki symulacji przeprowadzonej na powyższym modelu (przedstawione w dalszej części referatu) pozwalają na ocenę prognozowanych dochodów i sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (w tym możliwości utraty płynności finansowej). (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Jog V., Suszyński C. [1993]: Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, CIM, Warszawa.
  • Sartoris W., Hill N. [1983]: A general cash flow approach to short-term financial decisions, .Journal of Finance", vol. 38, nr 2.
  • Sierpińska M., Wędzki D. [1998]: Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa, PWN, Warszawa.
  • "Guide to using @RISK. Risk analysis and simulation add-in for Microsoft Excel. Version 4.0" [2000], Palisade Corporation, USA.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171277839

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.