PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2001 | nr 919 Prognozowanie w zarządzaniu firmą | 255--262
Tytuł artykułu

Zastosowanie algorytmu Beale'a do budowy prognoz analogowych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Analogie przestrzenno-czasowe służą prognozowaniu zjawisk w obiektach zapóźnionych na podstawie zjawisk podobnych, które miały miejsce w obiektach wyżej rozwiniętych. Najczęściej metody te wykorzystują porównania międzynarodowe. Przesłanką wyznaczenia prognozy jest założenie, że obiekt mniej rozwinięty podąży drogą obiektu bardziej rozwiniętego. Hipoteza ta często okazuje się prawdziwa ze względu na występowanie tzw. tendencji imitacyjnych. Dzięki przyspieszeniu obiegu informacji, a także coraz silniej widocznym procesom globalizacyjnym, następuje coraz większa unitaryzacja i unifikacja zachowań ludzkich zarówno w skali mikro - odnoszącej się do poszczególnych jednostek czy małych grup społecznych, jak i w skali makro - obejmującej całe społeczeństwa. Oznacza to, że społeczeństwa zapóźnione, dążąc do polepszenia swoich warunków życia, kopiują sprawdzone wzorce krajów liderów. Celem referatu jest przedstawienie sposobu konstrukcji prognozy globalnej. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
  • Grabiński T.: Statystyczne metody prognozowania przez analogie i ocena ich przydatności na tle metod klasycznych. "Przegląd Statystyczny" 1986 R. XXXIII, z. 2.
  • Pigoń R., Konstrukcja matematycznego modelu analogii. Zastosowania w prognozie ekonomicznej. Wroclaw: AE 1978,
  • Prognozowanie gospodarcze. Red. M. Cieślak. Warszawa: PWN 1997.
  • Programowanie matematyczne. Red. W. Bukietyński. Wrocław: AE 1981.
  • Roczniki GUS - różne lata.
  • World Development Indicators 2001 CD ROM.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171277867

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.