PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Gospodarowanie przestrzennymi zasobami miasta w świecie ponowoczesnym. | 11--17
Tytuł artykułu

Istota i cechy ponowoczesności

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Według socjologa Barry'ego Smarta - ponowoczesność to "(...) okres rozciągający się od połowy lat siedemdziesiątych, aż do końca lat osiemdziesiątych, kiedy to rozczarowanie perspektywami radykalnej strategii politycznej okazało się zbyt wielkie, a neokonserwatywna opozycja i neoliberalna polityka ekonomiczna zaczęły odgrywać znaczącą rolę. Natomiast obecność w kulturze tak zwanej postponowoczesności sugeruje, iż okres ten mamy już za sobą. Ponowoczesność nie jest więc nowością nie jest już nawet w modzie i wydaje się nudzić tych, którzy ją uprawiają". W naszych polskich realiach jednak wiele wskazuje na to, iż tej fazy rozwoju nie mamy jeszcze za sobą. Podążamy ścieżką wytyczoną przez państwa bogatsze, kultury bardziej rozwinięte, społeczności dojrzalej zorganizowane. Staramy się nadrobić stracony w historycznych zawirowaniach czas, jednak wiele z praktycznych osiągnięć modernizmu, którego krytykę, a zarazem kontynuację stanowił postmodernizm, ciągle jeszcze jest raczej celem działań niż przedmiotem refleksji, bazującej na bezpośrednim doświadczeniu ich skutków. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Śląska
Bibliografia
  • Smart B.: Postmodernizm. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 1998.
  • Bauman Z.: Globalizacja. PIW, Warszawa 2000.
  • Bauman Z.: Ciało i przemoc w obliczu ponowoczesności. Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 1995.
  • Bugno-Janik A., Janik M.: Wojna światów. Fenomenologia konfliktów wokół budowy autostrad (i nie tylko) w Polsce. W: Fenomenologia autostrady. Aspekt socjologiczny. Red. J.A. Mikołajec, I. Sobieraj. Oficyna Wydawnicza Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Nauki Polskiej, Zabrze-Kraków 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171277987

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.