PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Gospodarowanie przestrzennymi zasobami miasta w świecie ponowoczesnym. | 100--107
Tytuł artykułu

Rola miasta powiatowego w przenikaniu idei społeczno-kulturowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przenikanie i rozszerzanie się trendów społeczno-kulturowych w przestrzeni jest zjawiskiem, którego zaistnienie uwarunkowane jest różnego rodzaju czynnikami. Wśród nich za ważny uznać można charakter jednostek terytorialnych, jakich ono dotyczy i które stanowić mogą o jego intensywności. Specyfiką obszarów osadniczych jest nadrzędność lokalizacji funkcji bytowych, a wynikające z tego cechy determinują zarówno ich zagospodarowanie przestrzenne, jak i relacje pomiędzy użytkownikami. Tym samym przyczyniają się do tworzenia szczególnie korzystnych warunków wymiany zarówno dóbr i usług (głównie konsumpcyjnych), jak i poglądów, idei, hierarchii wartości itp. Miasta są szczególnymi jednostkami osadniczymi, które swoim nierolniczym charakterem przyciągają rzesze użytkowników, stanowiąc od wieków najbardziej atrakcyjne i produktywne obszary świata. Proces urbanizacji w drugiej połowie XIX i w XX wieku tak gwałtownie przyspieszył, że dziś mieszka w miastach ponad połowa ludzkości, która jednocześnie stanowi grupę klientów nowoczesnego i wydajnego rolnictwa oraz konsumentów ogromnej liczby innych dóbr i usług. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Bibliografia
  • Golka M.: Wielokulturowość miasta. W: Pisanie miasta. Czytanie miasta. Red. A. Zeidler-Janiszewska. Studia Kulturoznawcze t. 9, Poznań 1997.
  • Słodczyk J.: Przestrzeń miasta i jej przeobrażenia. Studia i Monografie nr 298. Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole 2001.
  • Landsberg P., Poprawski M., Wieliszewski P.: Kulturalne potencjały i deficyty miast powiatowych. Raport z badań. Fundacja Kultury Polskiej, Regionalne Obserwatorium Kultury UAM, Poznań-Warszawa 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171278323

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.