PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | Gospodarowanie przestrzennymi zasobami miasta w świecie ponowoczesnym. | 150--174
Tytuł artykułu

Krytyka użyteczności idei ponowoczesności w procesie gospodarowania zasobami przestrzennymi miast powiatowych województwa śląskiego - studia przypadków

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Studia przypadków przeprowadzono jako eksperckie oceny sytuacji miast, bazujące na danych zebranych przy użyciu następujących narzędzi badawczych: - obserwacja uczestnicząca, polegająca na udziale badaczy w procesach zarządzania miastem, spotkaniach zarządu miasta z udziałem mieszkańców (partycypacja) - w przypadku Tarnowskich Gór i - częściowo - Cieszyna, - analizy wypowiedzi (oficjalnych i nieoficjalnych wystąpień decydentów, osób znaczących w mieście, aktywnych mieszkańców) pod kątem uchwycenia cech wypowiedzi w duchu modernistycznych łub ponowoczesnym, - analizy zagospodarowania przestrzeni i kierunków zmian w tym zagospodarowaniu, - spójności celów w dokumentach planistycznych i strategicznych, - obserwacji jakości i funkcjonowania przestrzeni publicznej w centrum miasta. (...) Odpowiedzi na pytanie: "Jakie trendy światowe, nowe idee, pomysły działań znajdują oddźwięk w mieście?" pokazują duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi miastami. Zdecydowanie najwięcej trendów, które można uznać za przejaw ponowoczesności, pojawia się w odpowiedziach samorządowców z Cieszyna, ale także z Będzina i Bierunia. Odpowiedzi uzyskane w Myszkowie, Mikołowie, Raciborzu i Zawierciu świadczyłyby z kolei o nieobecności trendów ponowoczesnych w tych gminach. Warto tutaj zauważyć takie nurty jak aktywność kobiet, kosmopolityzm oraz potrzeba ciągłej edukacji, które, jako niezwiązane z techniką, mogą być interpretowane jako jednoznaczny przejaw ponowoczesności. Takie odpowiedzi pojawiły się głównie w Cieszynie. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Politechnika Śląska
autor
  • Politechnika Śląska
Bibliografia
  • http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow&iCategory=162
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171278427

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.