PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | nr 660 Informatyka | 161--168
Tytuł artykułu

System informacyjny zarządzania a proces tworzenia i obiegu dokumentów źródłowych

Warianty tytułu
Management Information Systems and Creating Process and Circulation of Resource Documentation
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W niniejszym artykule zajmiemy się rozważaniem wpływu, jaki dokumenty źródłowe mają na tworzenie informatycznego systemu zarządzania w przedsiębiorstwie. Przedmiotem naszych zainteresowań jest podmiot gospodarczy prowadzący działalność na niewielką skalę. W artykule przyjęto pewne uproszczenie, polegające na tym, że całość ewidencji księgowej jest prowadzona w ramach księgowości finansowej. A zatem nie wydziela się m.in. takich obszarów, jako księgowość zarobkowa, materiałowa, środków trwałych (co nie oznacza, iż nie występują one w tych podmiotach). Problematyka związana z rolą dokumentów źródłowych w tworzeniu systemów informatycznych zarządzania jest bardzo obszerna i złożona. Nie sposób ująć ją komp1eksowo w niniejszym opracowaniu. Dlatego też zajmiemy się jednym z wielu problemów, a mianowicie zagadnieniami związanymi ze schematem obiegu dokumentów źródłowych. Warto też zaznaczyć, że artykuł powstał na podstawie prac analityczno-projektowych prowadzonych w takich podmiotach, jak: MPK we Wrocławiu, PHZ "Amexim" we Wrocławiu. Artykuł rozpoczniemy od krótkiego omówienia zakresu pojęciowego pewnych kluczowych zagadnień. Następnie zajmiemy się pojęciem schematu obiegu dokumentu i jego rolą w procesie tworzenia systemu zarządzania. (fragment tekstu)
EN
In our paper we discuss how the resource documentation influences the creating process of management information systems. First we write about some basic definitions, then we talk about organization schema. Our paper is based on our experience we gathered in two enterprises. (original abstract)
Rocznik
Strony
161--168
Opis fizyczny
Bibliografia
  • Bocchino W.A.: Systemy informacyjne zarządzania. Narzędzia i metody. Warszawa: WNT 1975.
  • Curtis G.: Business Information Systems. Addison-Wesley Publishing Company 1989.
  • Flakiewicz W.: Informacyjne i informatyczne systemy zarządzania. Warszawa: WAP 1983.
  • Gościński J.: Projektowanie systemów zarządzania. Warszawa: PWN 1971.
  • Kisielnicki J.: Ekonomiczne problemy zautomatyzowanych systemów zarządzania. Warszawa: PWE 1981.
  • Nowicki A.: Determinanty doskonalenia systemów informatycznych zarządzania. W: Materiały konferencyjne INFOGRYF'88. Szczecin: TNOIK i USzczec. 1988.
  • Siwort B.: Informacyjna funkcja rachunkowości. Warszawa: PWN 1986.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171279829

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.