PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2005 | nr 8 | 20--22
Tytuł artykułu

Regulacje prawne w Unii Europejskiej w zakresie jakości usług w ochronie zdrowia

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Artykuł przedstawia program działań wspólnotowych w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego na lata 2003-2008. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w wielu dziedzinach życia nastąpiło wiele zmian, które były podyktowane dostosowaniem się do przepisów ustawodawstwa Unii Europejskiej. Jedną z nich jest m. in. ochrona zdrowia. W Unii Europejskiej funkcjonują dwa podstawowe systemy - modele ochrony zdrowia: narodowy system ochrony zdrowia (np. Anglia) i system oparty na ubezpieczeniach zdrowotnych (np. Niemcy). Nie są one regulowane przez żadne normy w zakresie organizacji opieki zdrowotnej, a odpowiedzialność za organizację, finansowanie i dostarczanie usług i opieki medycznej leży po stronie państw członkowskich. Istnieją natomiast przepisy regulujące korzystanie z opieki medycznej na terytorium UE. W artykule znajdziemy omówienie tych rozporządzeń i innych regulacji prawnych, program działań wspólnotowych w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego, a także informacje dotyczące systemu uznawania kwalifikacji zawodowych w UE.
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
20--22
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • A. Fajczak-Kowalska, "Wymagania dotyczące jakości żywności wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej", Problemy Jakości Nr 4/2004, s. 6-9.
  • A. Fajczak-Kowalska, "Wymagania jakościowe w stosunku do tekstyliów określone przez dyrektywy Unii Europejskiej na przykładzie odzieży ochronnej i ekologicznej", Problemy Jakości Nr 1/2005, s. 16-19.
  • E. Czyżowska, udzielanie świadczeń zdrowotnych a UE, Wiedza i Praktyka, 09/2003.
  • www.mz.gov.pl.
  • www.klr.pl.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171280271

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.