PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Efektywność transportu w teorii i w praktyce | 87--93
Tytuł artykułu

Efektywność transportu kolejowego jako cel restrukturyzacji

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany zasad funkcjonowania transportu kolejowego należą do najbardziej znaczących zmian jakościowych, jakie zaszły w transporcie europejskim w ostatnich dwóch dziesięcioleciach. Są one wynikiem politycznego wdrożenia świadomie kształtowanych koncepcji teoretycznych, mających na celu wzrost udziału kolei w obsłudze potrzeb przewozowych gospodarki i społeczeństwa. Uzasadnieniem do podjęcia tych działań na początku lat 90. XX wieku był zarówno przewidywany wzrost potrzeb przewozowych w integrującej się Europie. jak i nowa świadomość zagrożeń ekologicznych, wyrażająca się w przyjętym wówczas paradygmacie zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście zalety transportu kolejowego, takie jak duża przepustowość, wydajność i bezpieczeństwo, a także stosunkowo niewielki negatywny wpływ na środowisko nabrał szczególnego znaczenia. Zwiększenie udziału kolei w przewozach wymagało gruntownego przemodelowania tego sektora, co postawiło naukowców i polityków wobec konieczności zaprojektowania zasadniczych procesów restrukturyzacji. Myślą przewodnią restrukturyzacji kolei było i jest stworzenie warunków dla osiągnięcia przez przedsiębiorstwa kolejowe trwałej efektywności ekonomicznej, zapewniającej im stabilną pozycję na rynku przewozowym. Zarządzanie infrastrukturą jest jednym z obszarów, gdzie tradycyjne podejście (finansowanie budżetowe) nie rozwiązywało problemu chronicznego deficytu i braku rozwoju. Natomiast odpowiednia jakość sieci jest podstawowym warunkiem atrakcyjności usług kolejowych i stąd wynika ważność tego zagadnienia dla sukcesu rynku kolejowego i realizacji celów restrukturyzacji kolei. Pierwszym państwem europejskim, w którym zdecydowano o rozdzieleniu zarządzania infrastrukturą kolejową od wykonawstwa przewozów była Szwecja, w 1988 roku. Następnie drogą tą poszła Wspólnota Europejska, ogłaszając w 1991 roku dyrektywę nr 440, kładącą podwaliny pod nowe struktury organizacyjne sektora kolejowego w Europie. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego
Bibliografia
  • Dyrektywy nr 95/19/UE (Dz.Urz. L 237 z 24.08.1991) oraz 2001/14AJE (I pakiet kolejowy, Dz.Urz. L 75 z 15.03.2001
  • Transport Infrastructure Charging Framework in the EU. COM/98/466 final, Bruksela, 22.07.1998
  • W. Kip Viscusi, J.M. Vernon, J.E. Harrington: Economics of Regulation and Antitrust. Massachusetts Institute of Technology, 2004
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171282269

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.