PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Efektywność transportu w teorii i w praktyce | 117--128
Tytuł artykułu

Transport lotniczy w obsłudze ruchu turystycznego - analiza zależności i prognoza zmian na przykładzie województwa zachodniopomorskiego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Bardzo ważnym czynnikiem rozwoju mchu turystycznego w czasach najnowszych stał się rozwój i zastosowanie do masowych przewozów pasażerskich transportu lotniczego1. Transport lotniczy umożliwił zwiększenie dystansu podróżowania i skrócenie czasu podróży, przez co stał się podstawowym środkiem komunikacji w dalekich podróżach zagranicznych, w tym międzykontynentalnych. Udział transportu lotniczego w przewozach pasażerskich rośnie wraz z odległością podróży. W relacjach krótszych jego rola również jest znaczna w przypadku przebiegu linii lotniczych nad obszarami trudno dostępnymi (np. wyspy, zatoki). Celem niniejszego opracowania jest analiza i ocena zależności między rozwojem transportu lotniczego i ruchu turystycznego oraz prognoza zmian tych wielkości w odniesieniu do województwa zachodniopomorskiego. W województwie zachodniopomorskim jest 12 lotnisk, przy czym tylko lotnisko w Goleniowie jest w pełni przystosowane do obsługi cywilnego ruchu pasażerskiego i towarowego zgodnie z wymaganiami przepisów Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO. Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje zarówno połączenia krajowe, zagraniczne, jak i czartery. Słabą strona lotniska jest relatywnie trudna dostępność ze strony miasta i regionu - lotnisko położone jest 33 km od centrum Szczecina, brakuje też bezpośredniego połączenia kolejowego. Jednak z roku na rok obsługuje on coraz większą liczbę pasażerów. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • A. Kowalczyk: Geografia turyzmu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000
  • Gospodarka turystyczna. Red. A. Panasiuk. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008
  • Jakość usług turystycznych. Red. A. Panasiuk. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2007
  • Obsługa ruchu turystycznego. Red. B. Meyer. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006
  • Turystyka. Red. W. Kurek. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008
  • A. Konieczna-Domańska: Biura podróży na rynku turystycznym. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171282283

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.