PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Technologie wiedzy w zarządzaniu publicznym '10 | 229--239
Tytuł artykułu

Efekty strukturalne i geograficzne w analizie zmian struktury pracujących lekarzy specjalistów i leczonych pacjentów w Polsce w latach 1999 - 2008

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zapewnienie właściwej realizacji zadań w zakresie ochrony zdrowia obywateli wymaga dopasowania wielu elementów. Jednym z nich jest odpowiednie gospodarowanie zasobami ludzkimi, ponieważ to one warunkują jakość oraz dostępność do świadczeń medycznych i są jednocześnie głównym czynnikiem decydującym o poziomie kosztów funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej. Stąd też bierze się potrzeba szczególnej dbałości o stan ilościowy i jakościowy oraz rozmieszczenie kadr w systemie. Z uwagi na rozmiary i złożoność sektora ochrony zdrowia procentowy udział w nim zatrudnionych stanowi znaczący odsetek całej siły roboczej. Analizie poddano pracujących lekarzy specjalistów według specjalności i leczonych pacjentów na oddziałach (łącznie z ruchem międzyoddziałowym) w dwunastu grupach chorób. Badania empiryczne zostały przeprowadzone z wykorzystaniem informacji rocznych GUS według województw w Polsce w latach 1999-2008. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach
Bibliografia
  • Barff R.A., Knight P.L. III, Dynamic Shift-Share Analysis, "Growth and Change" 1988, nr 19 (2).
  • Berzeg K., The Empirical Content of Shift-share Analysis, "Journal of Regional Science" 1978, nr 18.
  • Dunn E.S., A Statistical and Analytical Technique for Regional Analysis, "Papers of the Regional Science Association" 1966, vol. 6.
  • Ekonometria przestrzenna, red. B. Suchecki, 1.1, Warszawa 2009/2010.
  • Frączkiewicz-Wronka A., Nowa koncepcja zarządzania sprawami publicznymi: współzarządzanie rozwojem lokalnym. W: Problemy zarządzania, UW, 3/2007 (17), Warszawa 2007.
  • Suchecka J., Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2010.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171283917

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.