PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Sześćdziesiąt lat polityki społecznej w Polsce. Księga pamiątkowa na jubileusz osiemdziesięciolecia prof. zw. dr hab. Lucyny Frąckiewicz | 83--93
Tytuł artykułu

Determinanty wydatków socjalnych ze środków publicznych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dyskusja nad kształtem państwa i sprawowanymi przez niego funkcjami ma wiele wymiarów. Jednym z nich jest wymiar finansowy. Dotyczy on głównie zakresu gospodarki finansowej środkami publicznymi. Oznacza to zainteresowanie dwoma stronami tej gospodarki: dochodową i wydatkową. Odpowiedzialność za obie te strony spoczywa głównie na budżecie państwa. Specyfika wykorzystania środków budżetowych polega na tym, że dochody to zawsze prognoza ich wielkości, a wydatki i rozchody to nieprzekraczalny limit. Państwo zatem jako publiczny podmiot prawny decyduje o rozmiarach środków lokując je zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej. Podmiot zbiorowy, jakim jest państwo stanowi układ przeciwstawny jednostce, której wybór fiskalny jest ograniczony w tym sensie, że zazwyczaj jednostka może podejmować decyzje jedynie w warunkach istnienia jednego tylko układu instytucjonalnego. W tym kontekście, kiedy państwo odgrywa główną rolę jako dysponent środków publicznych przyjęta doktryna za jaką opowiada się konkretny kraj, czy też model, który wyznacza jego politykę odgrywa decydującą rolę w sprawach związanych z dystrybucją środków publicznych. Na tym tle powstają kontrowersje, których przedmiotem jest znalezienie rozwiązań sprzyjających zarówno rozwojowi gospodarczemu, jak społecznemu. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • Owsiak S. : Finanse publiczne teoria i praktyka. Warszawa 2005.
  • Buchanan J.M. : Finanse publiczne w warunkach demokracji. Warszawa 1997.
  • Golinowska : Polityka społeczna państwa w gospodarce rynkowej. Studium ekonomiczne. Warszawa 1994.
  • Golinowska S. : Polityka społeczna, koncepcje - instytucje - koszty. Warszawa 2000.
  • Szpor G. : Standardy ochrony prywatności w polskiej polityce społecznej na tle rozwiązań Unii Europejskiej. W : Współczesna polska polityka społeczna na tle Unii Europejskiej : praca zbiorowa. Red. Frąckiewicz L., Frączkiewicz-Wronka A., Katowice 2000.
  • Sztumski J. : Homo patiens w sferze zainteresowań polityki społecznej. Warszawa.
  • Szomburg J. : Determinanty i sektory polityki gospodarczej Unii Europejskiej. Zielona Księga, Warszawa-Gdańsk 2005, nr 2.
  • Misiąg W. : Reforma finansów publicznych. Biała Księga 2005. Gdańsk-Warszawa 2005.
  • Dziubińska-Michalewicz M. : Wysokość minimum socjalnego oraz minimum egzystencji. Kancelaria Sejmu, Informacja 1183, grudzień 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171288927

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.