Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Opracowanie ma na celu pokazanie złożonej rzeczywistości sektora energetycznego, który cały czas dynamicznie ewoluuje ku pełniejszej liberalizacji rynku w Polsce. Złożona rzeczywistość sektora energetyki, zachodzących procesów i relacji daje się z trudem uporządkować po zapoznaniu się z różnymi dokumentami, regulacjami oraz rozwiązaniami przyjmowanymi przez kolejnych decydentów, często jednak znacznie niedoskonałymi, rozbieżnymi ze stanem pożądanym. Dalej też na rynku energii mamy silnych monopolistów (jednego dostawcę, jak w przypadku rynku gazu), jak i rynek nieuporządkowany dostatecznie jednoznacznie pod względem działania zgodnego z regulacjami zalecanymi dyrektywami unijnymi. Dla potrzeb inwestycyjno-odtworzeniowych w sektorze energetyczno-ciepłowniczym wykonano pracę nad przygotowaniem projektu, w którym jednym z etapów była analiza rynków energii i gazu ziemnego w Polsce oraz przygotowanie oceny sytuacji rozwoju i możliwości wspólnego działania inwestycyjnego na tzw. nowym obszarze: rynku energetyki gazowej. Wydaje się, że modelowanie zjawisk za pomocą nowoczesnych technik i podejścia procesowego znacznie ułatwiło poznanie zasad działania rynków dla obu zainteresowanych stron projektu. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
431--439
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
- Dyrektywa 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 czerwca 2003 r. Dotycząca wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego.
- Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) - Część 1. Zasady Ogólne (tekst jednolity, lipiec 2008); Część 2. Bilansowanie i Zarządzanie Ograniczeniami Systemowymi (tekst jednolity, lipiec 2008).
- Kodeks Sieci Dystrybucyjnej - Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (tekst jednolity z październik 2008).
- Ustawa Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. ze zm.
- http:// www.bpmn.org
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171288973