PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Współczesna gospodarka światowa i jej podmioty w warunkach niestabilności, Tom 1 | 45--55
Tytuł artykułu

Polityka antykryzysowa USA - wymiar globalny czy lokalny. Wybrane aspekty z perspektywy narastającego protekcjonizmu w handlu światowym

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Ujawniony pierwotnie w USA kryzys finansowo-gospodarczy objawił się spadkiem światowego PKB oraz niespotykanym od 60 lat spadkiem handlu międzynarodowego. Prognozy na rok bieżący potwierdzają już nie tyle spowolnienie wzrostu, co absolutny spadek PKB oraz handlu światowego. Można powiedzieć, że kryzys podciął skrzydła globalnego handlu. Ale czy w danym przypadku chodzi tylko o kryzys finansowo-gospodarczy, czyli klasyczny wpływ zatorów płatniczych (w wyniku załamania się systemu finansowania handlu) oraz globalnej dekoniunktury (w wyniku globalnego spowolnienia popytu) na zmniejszenie importu (zatem eksportu) światowego. Wydaje się, że problem tkwi też w pogłębieniu protekcjonizmu w handlu światowym w wyniku tegoż kryzysu, który dodatkowo ten kryzys pogłębia. Działa swoista spirala ciągnąca światową gospodarkę w dół. Jak wynika z analizy Banku światowego, pomimo deklaracji krajów już na szczycie G20 w Waszyngtonie (listopad 2008) o unikaniu wszelkich form protekcjonizmu w handlu międzynarodowym aż 17 z nich wprowadziło 47 różnych instrumentów ograniczających wolny handel. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171289015

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.