PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 1 Problemy transformacji struktur przemysłowych w procesie przechodzenia do gospodarki rynkowej | 55--66
Tytuł artykułu

Wybrane problemy przemysłu mleczarskiego województwa słupskiego w latach 1990-1996

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przemysł mleczarski w województwie słupskim jest ściśle związany ze specyficznymi uwarunkowaniami ekonomicznymi i rolniczymi regionu. Województwo słupskie, charakteryzujące się do niedawna na tle kraju dużym udziałem sektora państwowego w rolnictwie (około 59,0% powierzchni użytków rolnych), szczególnie dotkliwie odczuło efekty polityki gospodarczej początku lat 90. Duża liczba nieefektywnych państwowych gospodarstw rolnych nie mogła w szybkim tempie zaadaptować się do nowej rzeczywistości gospodarczej, wskutek czego ulegały one likwidacji lub głębokim przekształceniom. W lepszej sytuacji znalazły się gospodarstwa indywidualne, które nie zaciągały zbyt wielu kredytów, dzięki czemu zadłużenie nie było ich największym problemem. Głównym utrudnieniem natomiast stało się dla nich duże obniżenie realnej wartości cen skupu i nieterminowa zapłata za produkty (szczególnie często stosowana przez mleczarnie). Podkreślić należy, że w latach 1990-1996 nastąpiły również bardzo duże zmiany w sektorze przetwórstwa mleka. W ciągu kilku lat zakłady mleczarskie zetknęły się z szeregiem niekorzystnych czynników: brakiem surowca, barierą popytu, konkurencją wyrobów zachodnich, zaprzestaniem dotacji. Mimo tego wszystkie istniejące w województwie słupskim mleczarnie przetrwały ten burzliwy okres, usamodzielniły się, wybierając własną drogę rozwoju.[...]Okres transformacji gospodarczej, mimo wielu negatywnych zjawisk, które mu towarzyszyły, można jednak uznać za przełomowy i potrzebny dla kształtowania się nowego rynku mlecznego w województwie słupskim.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku
  • Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku
Bibliografia
  • Dziadek S., 1996, Przemiany więzi produkcyjno-przestrzennych w procesie przechodzenia do gospodarki rynkowej w Makroregionie Południowym, [w:] Wpływ procesów transformacji gospodarki narodowej na funkcjonowanie jednostek gospodarczych i układów przestrzennych, red. Z. Zioło, Kom. Geografii Przemysłu PTG i WSP w Krakowie, Kraków - Warszawa.
  • Górz B., Rajman J., 1995, Społeczno-ekonomiczne skutki restrukturyzacji gospodarki na przykładach z Południowej Polski (problemy metodyczne badań), [w:] Zadania badawcze geografii społeczno-ekonomicznej w obliczu transformacji ustrojowej i restrukturyzacji gospodarki (materiały z konferencji), pod red. A. Jagielskiego, Wrocław.
  • Program restrukturyzacji i modernizacji mleczarstwa w woj. słupskim, 1995, UW Słupsk.
  • Owsiany Z., 1997, "Zmiany na rynku mleka w województwie słupskim w latach 1990-1995", praca magisterska przygotowana pod kier. E. Rydza, WSP Słupsk.
  • Rajman J., 1962, Rozwój ośrodków przemysłowych nad Małą Panwią, Katowice.
  • Rydz E., Jażewicz I., 1994, Przemiany struktur przestrzenno-gałęziowych przemysłu województwa słupskiego w zmieniających się warunkach gospodarowania, [w:] Zachowania przestrzenne przemysłu w zmieniających się warunkach gospodarowania, red. Z. Zioło, Kraków - Warszawa.
  • Rydz E., Zaleski J., 1992, Rola i funkcje Słupska na tle sieci osadniczej Środkowego Wybrzeża, WSP Słupsk.
  • Zioło Z., 1996, Oddziaływanie procesów transformacji gospodarki narodowej na funkcjonowanie jednostek gospodarczych, [w:] Wpływ procesów transformacji gospodarki na funkcjonowanie jednostek gospodarczych i układów przestrzennych, red. Z. Zioło, Kom. Geografii Przemysłu PTG i WSP w Krakowie, Warszawa - Kraków.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171289243

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.