PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 831 Metody ilościowe na rynku nieruchomości i rynku pracy | 143--154
Tytuł artykułu

Analiza skupień jako narzędzie pozwalające ocenić zróżnicowanie zjawiska wykluczenia społecznego wśród gospodarstw domowych w Polsce

Warianty tytułu
Cluster Analysis as a Tool for Assessing the Diversity of Social Exclusion of Households in Poland
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wykluczenie społeczne to zjawisko, które jest różnie postrzegane w literaturze, często zupełnie w odmienny sposób. Wielu autorów łączy wykluczenie społeczne z koncepcją podklasy, kładąc nacisk zarówno na tworzenie się zbiorowości poza strukturą społeczeństwa, jak i na zachowania, które prowadzą do życia poza przyjętymi normami. Inni rozważają wykluczenie społeczne w kontekście słabości społeczeństwa, akcentując prawa i obowiązki obywateli. Według tego podejścia, to właśnie brak praw obywatelskich czy niewypełnienie obowiązków należących do każdego członka społeczności prowadzą do wykluczenia z niej. Wykluczenie społeczne interpretowane jest także w kontekście słabości więzi społecznych. W dzisiejszych czasach nastąpiła bowiem transformacja ze społeczeństwa lokalnego, o bardzo silnych więziach, do społeczeństwa mobilnego, które poszukuje relacji poza wspólnotami lokalnymi albo nie poszukuje ich w ogóle. Wykluczenie społeczne rozumiane jest jako konsekwencja pewnych zmian zachodzących w społeczeństwie, na przykład przejście od społeczeństwa industrialnego do społeczeństwa postindustrialnego. Według koncepcji wykluczenie społeczne jest postrzegane jako wielowymiarowe ubóstwo. W tym przypadku jest to niemożność pełnego uczestnictwa w życiu społecznym ze względu na brak możliwości korzystania z dóbr w różnych sferach życia.(fragment tekstu)
EN
The chapter describes the way of using cluster analysis in analyzing the social exclusion in Poland. The use of both the A:-means method and the Ward's method provides a way to divide the group of 16 voivodeships into clusters of objects similar in terms of variables defining social exclusion.(original abstract)
Bibliografia
  • Czapiński J., Panek T., Diagnoza społeczna 2007. Warunki i jakość życia Polaków, Rada Monitoringu Społecznego, Warszawa 2007.
  • Ekonometria. Metody, przykłady, zadania, red. J. Dziechciarz, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław 2003.
  • Golinowska S., Morecka Z., Styrc M., Cukrowska E., Cukrowski J., Od ubóstwa do wykluczenia społecznego. Badania. Koncepcja. Wyniki. Propozycje. Polska, Europa i świat, IPiSS, Warszawa 2008.
  • Statystyczne metody analizy danych, red. W. Ostasiewicz, Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław 1998.
  • Stanisz A., Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny, t. 3, Analizy wielowymiarowe, StatSoft, Kraków 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171289311

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.