PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 874 Kontrola zarządcza oraz audyt wewnętrzny w teorii i praktyce | 154--168
Tytuł artykułu

Analiza ryzyka elementem działalności audytu wewnętrznego w firmie produkcyjno-usługowej

Autorzy
Warianty tytułu
The Risk Analysis as an Element of the Activity of Internal Audit in a Manufacturing-Servicing Company
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wszystkie działania podejmowane przez przedsiębiorstwa są związane z ryzykiem, tak samo jak każde działanie człowieka jest obciążone ryzykiem. We współczesnym świecie firmy działające na globalnej płaszczyźnie rynkowej już dawno zrozumiały, że ich sukces zależy od prawidłowej identyfikacji ryzyk występujących w obszarze ich działania oraz od właściwej odpowiedzi na określone ryzyko. Powstała nowa dziedzina wiedzy określana jako zarządzanie ryzykiem (Risk Management), której głównym zadaniem jest umiejętne zarządzanie ryzykiem powstającym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Wielu naukowców stara się zinterpretować ryzyko i ograniczyć do pewnych ram, wytyczyć mu granice, określić maksimum i minimum. Jednak ryzyko to pojęcie bardzo względne, a człowiek jako jego źródło jest w stanie mu przeciwdziałać tylko w sposób określony przez własne potrzeby. Można przyjąć, że definicja ryzyka jest zmienna, w zależności od panujących warunków zewnętrznych i związanych z tą zmiennością niebezpieczeństw. Podstawowym zadaniem audytora wewnętrznego jest ocena występującego w organizacji ryzyka. Oceny ryzyka dokonuje się dwuetapowo poprzez:
- identyfikowanie obszarów ryzyka,
- analizowanie ryzyka.(fragment tekstu)
EN
The key element of the internal audit activity, especially in trade and service companies, is the risk analysis, which, if performed in a proper way, allows to eliminate or significantly lower threats originating from inside as well as from the outside of the organization. The study shows how a precise determining of the risk being an element of the activity of a manufacturing-servicing company allows to save the company from the inappropriate internal process management on different organizational levels of the company. (original abstract)
Twórcy
  • Automatika Sp. z o.o.; Grupa Azoty
Bibliografia
  • Czerwiński K.: Audyt wewnętrzny, InfoAudit, Warszawa 2004.
  • Dziedziczak I.: Planowanie kontroli na podstawie analizy ryzyka, w: Kontrola wewnętrzna w jednostkach gospodarczych, red. K. Winiarska, PWE, Warszawa 2011.
  • Karmańska A.: Model koncepcyjny definiowania ryzyka na użytek jego identyfikowania i analizy w dziedzinie rachunkowości, w: Ryzyko w rachunkowości, red. A. Karmańska, Difin, Warszawa 2008.
  • Kiziukiewicz T., Sawicki K.: Audyt systemu kontroli zarządcze], w: Zasady audytu wewnętrznego w sektorze finansów publicznych, red. T. Kiziukiewicz, Difin, Warszawa 2012.
  • Mikołajczyk B., Krawczyk M.: Audyt wewnętrzny w teorii i praktyce ubezpieczeniowej, PWE, Warszawa 2010.
  • Podręcznik audytu wewnętrznego. Ministerstwo Finansów, Warszawa 2003.
  • Winiarska K.: Audyt wewnętrzny w 2008 roku, Difin Warszawa 2008.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171289517

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.