Czasopismo
2006
|
Sześćdziesiąt lat polityki społecznej w Polsce. Księga pamiątkowa na jubileusz osiemdziesięciolecia prof. zw. dr hab. Lucyny Frąckiewicz
|
201--219
Tytuł artykułu
Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
Abstrakty
Jakkolwiek pierwsze działania na rzecz rodziny pojawiły się pod koniec XVIII w., jednak za początek polityki rodzinnej można uznać przełom XIX i XX w., kiedy we Francji, a następnie w Szwecji wprowadzono zasiłki dla rodzin mających na utrzymaniu dzieci. Ta forma pomocy upowszechniła się w Europie i była związana z dążeniem do rozwiązania problemów ubóstwa rodzin i niskiego przyrostu naturalnego. Rozwój polityki rodzinnej przechodził różne fazy, w których na pierwszy plan wysuwano cele kształtowane pod wpływem aktualnych problemów związanych z warunkami życia i funkcjonowania rodzina, ale również (a często przede wszystkim) z szerzej rozumianymi potrzebami społecznymi i gospodarczymi krajów. Obecnie wróciliśmy w pewnym stopniu do punktu wyjścia. Stajemy wobec wyzwań, które zapoczątkowały rozwój polityki rodzinnej, jakkolwiek pojawiających się w nowych formach, wypełnianych inną "treścią", a przede wszystkim kształtowanych pod wpływem innych uwarunkowań i wymagających zastosowania nowych metod i środków działania. (fragment tekstu)
Rocznik
Strony
201--219
Opis fizyczny
Twórcy
- Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
Bibliografia
- Balcerzak-Paradowska B. : Rodzina i polityka rodzinna na przełomie wieków. Warszawa 2004.
- Balcerzak-Paradowska B. : Polityka społeczna na rzecz rodziny w Polsce. W : Rodzina w Polsce. Ewolucja. Zróżnicowanie. Okres transformacji. Red. Golinowska S., Balcerzak-Paradowska B. Raport IPiSS, Warszawa 1995.
- Balicki J., Frątczak E., Nam C.B. : Przemiany ludnościowe. Fakty. Interpretacje.Oceny. T. 1. mechanizmy przemian ludnościowych. Globalna polityka ludnościowa. Warszawa 2003.
- Slany K. : Alternatywne formy życia małżeńsko-rodzinnego w ponowoczesnym świecie. Kraków 2002.
- Frąckiewicz L. : Społeczne i ekonomiczne konsekwencje procesu starzenia się ludności. W : Polska a Europa. Procesy demograficzne u progu XXI wieku. Proces Starzenia się ludności Polski i jego społeczne konsekwencje. Red. Frąckiewicz L., Katowice 2002.
- Supińska J. : Dylematy polityki społecznej. Warszawa 1991.
- Frątczak E. : Zmiany w postawach i zachowaniach reprodukcyjnych młodego i średniego pokolenia Polek i Polaków. W : Sytuacja demograficzna Polski w 2002 r. Raport. Rządowa Rada Ludnościowa, Warszawa 2003.
- Pietkiewicz B. : Bieda ma twarz dziecka. "Polityka" 2005, nr 27.
- Grotowska-Leder J. : Fenomen wielkomiejskiej biedy. Od epizodu do underclass. Łódź 2002.
- Konarzewska K., Tarkowska E. : Lata tłuste, lata chude. Spojrzeć na biedę w społeczeństwach lokalnych. Warszawa 2002.
- Frąckiewicz L. : Demograficzne i społeczne uwarunkowania zmniejszającej się dzietności. "Polityka Społeczna" 2004, nr 9.
- Polska bieda. Kryteria. Ocena. Przeciwdziałanie. Red. Golinowska S., Studia i Materiały IPiSS, Warszawa 1996.
- Rodzina w zmieniającym się społeczeństwie polskim. Red. Warzywoda-Kruszyńska W., Szukalski P., Łódź 2004.
- Rodziny wielodzietne w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość. Red. Balcerzak-Paradowska B., Studia i Monografie, IPiSS, Warszawa 1999.
- Marginalność i procesy marginalizacji. Red. Frieske K.W., IPiSS, Warszawa 1999.
- Żyć na marginesie wielkiego miasta. Red. Warzywoda-Kruszyńska W., Łódź 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171290079