PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Sześćdziesiąt lat polityki społecznej w Polsce. Księga pamiątkowa na jubileusz osiemdziesięciolecia prof. zw. dr hab. Lucyny Frąckiewicz | 301--310
Tytuł artykułu

Brak pracy czy brak dochodów źródłem wykluczenia

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Celem opracowania jest wykazanie, że przemiany strukturalne w sferze pracy związane z ograniczaniem zatrudnienia w przemyśle i wzrostem znaczenia pracy w usługach (zwłaszcza związanych z tworzeniem społeczeństwa wiedzy), łączą się z procesem marginalizacji szerokich grup ludności, a w konsekwencji wykluczeniem z różnych form życia społecznego. W rezultacie implikuje to istotne zmiany w polityce społecznej. Obecnie coraz częściej wyrażają się one tworzeniem i promowaniem takich form uregulowań i świadczeń, które zwiększają odsetek ludności uczestniczącej w procesie pracy. Pojęciu "wykluczenie społeczne" przypisuje się różny zakres. Związany jest on z przyjęciem lub popularnością różnych form wykluczenia. Forma może mieć charakter prawny czy zwyczajowy. Odnosi się ona do zachowań osób lub grup, które nie są aprobowane w danej społeczności. Istotne przy ocenie wykluczenia jest określenie czy zachowanie odbiegające od normy nastąpiło w wyniku wyboru czy przymusu. Łączy się to ze stopniem świadomości zarówno wykluczonego, jak i wykluczającego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
Bibliografia
  • Orczyk J. : Postęp cywilizacyjny a praca. W : Przyszłość pracy w XXI wieku. Red. Borkowska S., Warszawa 2004.
  • Zieliński T. : Prawo pracy. Zarys systemu. Cz. 1, Warszawa 1986.
  • Płaza S. : Historia prawa w Polsce na tle porównawczym. Cz. II, Kraków 1998.
  • Supiot A. : Beyond Employment Changes in Work and the Future of Labour Law in Europe. A report prepared for the European Commission. Oxford University Press 2001.
  • Dollery B.E., Wallis J.L. : The Political Economy of the Voluntary Sector. A Reappraisal of the Comparative Institutional Advantage of Voluntary Organizations. Edward Elgar, Cheltenham 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171290453

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.