PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | Systemy wspomagania organizacji SWO 2000 | 13--17
Tytuł artykułu

Globalna technologia informacyjna wyzwaniem dla systemów zarządzania współczesną organizacją

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od kilku lat cywilizacja przemysłowa jest wypierana przez cywilizację informacyjną. Tradycyjne surowce tracą na znaczeniu w procesach produkcyjnych i w usługach, ich miejsce zaczynają wypełniać informacje i wiedza. Takie terminy jak komputerowe wspomaganie decyzji, zarządzanie wiedzą w organizacji i gospodarce, elektroniczny handel, cyfrowa ekonomia symbolizuje głębokie zmiany. Zmiany te powodują poważne skutki gospodarcze, społeczne i polityczne. Zmienią się bowiem sposoby pracy, kształcenia się, realizacji zakupów, spędzania wolnego czasu i powszechnego dostępu do informacji. Globalne społeczeństwo informacyjne będzie w nadchodzącym okresie kluczowym elementem nowej cywilizacji informacyjnej opartej na ekonomii wiedzy. Informacja staje się tutaj podstawowym zasobem produkcyjnym, warunkiem rozwoju gospodarczego będzie powszechny dostęp do informacji. Pierwsze kraje, które wkroczą do społeczeństwa informacyjnego, uzyskają największe korzyści. One ustalą porządek rzeczy dla wszystkich, którzy pójdą w ich ślady. Dla kontrastu, kraje, które odkładają decyzje lub preferują rozwiązania częściowe, mogą doświadczyć w najbliższej dekadzie katastrofalnego spadku inwestycji i zmniejszenia liczby miejsc pracy. Nauka przez życie dla zmieniającego się społeczeństwa doprowadzi do promocji centrów nauki na odległość, dostarczających programów nauczania, usług w zakresie nauczania i szkolenia, przygotowanych dla małych i średniej wielkości przedsiębiorstw, dużych firm i administracji publicznej. Realizacja celu-polega na wykonaniu projektów pilotujących w co najmniej 5 krajach oraz dla 10% małych i średniej wielkości przedsiębiorstw i administracji publicznej.(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Europe and global information society: Recommendation to the European Council, Bruksela 26.05.94
  • Cele i kierunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, KBN, 1999
  • Polityka gospodarcza wobec wyzwań globalnej technologii informacyjnej, URM, marzec, 2000; materiały z posiedzenia Rady Strategii Społeczno- -Gospodarczej między innymi wystąpienia Prof. dr hab. A. Baborski, Prof. dr hab. J. Kisielnicki, Prof. dr hab. H. Sroka
  • Sroka: Informatyka Kluczem do przyszłości, AE, Katowice, wykład inauguracyjny 1996
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171291113

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.