PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Może nie warto wadzić się o "korzenie" polityki społecznej czy ojej tradycje, warto natomiast zastanawiać się nad tym, jak - niezależnie od tych czy innych tradycji, do których odwołują się politycy społeczni różnych proweniencji - można rozwijać dyscyplinę w sposób pozwalający na wbudowanie w nią osiągnięć współczesnych nauk społecznych. Warto może powiedzieć od razu - i po to, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień - że nie jest to propozycja "wyprania" polityki społecznej z tego, co z całą pewnością stanowi ważną część jej dorobku, to jest z aksjologicznie uzasadnianej koncentracji na losie tych, którym wiedzie się marnie. Mówiąc inaczej, nie usiłuję przemycać idei polityki społecznej wolnej od wartości i społecznego uwikłania, choć uważam, że poważnej dyskusji wymaga pytanie o to, czy funkcją tej dyscypliny powinien być nacisk na ochronę ludzi lokujących się w najsłabszych segmentach struktury społecznej czy może nacisk na maksymalizację społecznego dobrobytu. Mogłoby się np. okazać, że wybór między jedną z tych funkcji prowadzi do rozróżnienia między "polityką socjalną" i "polityką społeczną". Dystansując się od pomysłów usiłujących usunąć z nauk społecznych racje aksjologiczne wypada wskazać na to, że niezależnie od sporów o te racje, polityków społecznych obowiązuje też wierność regułom współczesnego warsztatu badawczego. Reguły te - w coraz większej mierze - sugerują, że metodologiczny pluralizm nauk społecznych wymusza swoisty pragmatyzm. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
Bibliografia
  • Lacey N. : State Punisment. Political Principles and Community Values. Rotledge 1988.
  • Garland D. : The Culture of Control. Crime and Social Order in Contemporary Society. University of Chicago Press 2001.
  • Ohlin L.E. : The President's Commission on Law Enforcement and Administration of JUstice. W : Sociology and Public Policy : The Case of Presidential Commissions. Red. Komarovsky M., Elsevier 1975.
  • Reiter P. : Social Control in Illegal Markets. W : Toward a General Theory of Social Control. Red. Black D., Academic Press 1984.,Vol. 2.
  • Rubin P.H. : The Economics of Crime. W : The Economics of Crime. Red. Andreano R., Siegfried J., John Wiley and Sons 1980.
  • Fajnzylber P., Lederman D., Loayza : Determinants of Crime Rates in Latin America and in the World. The International Bank for Reconstruction and Development. The World Bank.
  • Marshall A. : Zasady ekonomiki. T. 1. Warszawa 1925.
  • Gibbs J.P. : Crime, Punishment and Deterrence. Elsevier 1975.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171291117

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.